با متجاوزران به اراضی ملی برخورد جدی می شود/ انسداد چاه های غیرمجاز

به گزارش رکنا از کرمانشاه، شهرام کرمی صبح امروز در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت‌المال استان، بااشاره به کاهش بارندگی‌های استان طی سال زراعی جاری، اظهار داشت: در این مدت کمبود نزولات جوی و به دنبال آن کم شدن آب‌های سطحی و نیز مصرف بی‌رویه از منابع تحت‌الارضی را شاهد بوده‌ایم، این درحالی است که روند برخورد با انسداد چاه‌های غیرمجاز و کشت‌های پر آب تاکنون رضایت‌بخش نبوده است.

وی با تأکید براینکه به دلیل خشکسالی‌های پیش‌رو همه دستگاه‌های متولی باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهند، افزود: براین اساس، شرکت آب منطقه‌ای باید نسبت به انسداد هرچه بیشتر و سریع‌تر چاه‌های غیرمجاز اقدام کند و اولویت در برخورد با کسانی باشد که میزان مصرف غیر مجاز آن‌ها بالا بوده است.

دادستان کرمانشاه اضافه کرد: به منظور پیشگیری از روی آوردن افراد به چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از آن‌ها، این دستگاه تمهیداتی در نظر گیرد که در اعطای مجوزها شرایط تسهیل شود.

کرمی تصریح کرد: طبق گزارش‌های واصله در حدود ۱۵ درصد از چاه‌های مجاز دارای کنتوراند که از این مقدار نیز اکثریت آن‌ها هوشمند نیستند، بنابراین باید تدابیری اندیشیده شود که نسبت به هوشمند‌سازی چاه‌های آب کشاورزی استان براساس اولویت و تفکیک شهرستان اقدام شود.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: همچنین شرکت آب منطقه‌ای به صورت مستمر و در راستای قانون توزیع عادلانه آب و آیین نامه مربوط به بستر و حریم روخانه‌ها، نهرها، مسیل‌ها، مرداب‌ها، برکه‌های طبیعی و شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی نقشه حریم و بستر رودخانه‌های استان را به این دادستانی و تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط ارسال ‌کند و ضمن رعایت دقیق قوانین و مقررات مربوطه، نظارت‌های کافی در جهت جلوگیری از هرگونه تصرف غیر قانونی در حریم و بستر رودخانه‌ها انجام دهد.

وی با تاکید براینکه ترویج فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و ایجاد مسؤولیت اجتماعی باید مورد توجه همه دستگاه‌ها قرار گیرد، اضافه کرد: در راستای توسعه و افزایش تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه‌های استان، رفع موانع موجود در مسیر توسعه آن‌ها، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، مسائل کارگری و تأمین به موقع نهاده‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از اراضی غیرقابل کشت که انتفاع مطلوبی در کشاورزی ندارند، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازاریابی مناسب باید کارگروهی با حضور فرماندار و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل تا به منظور ساماندهی امورات مربوطه برنامه‌ای مناسب و کاربردی تدوین کنند.

دادستان کرمانشاه تاکید کرد: همچنین به منظور مقابله با تجاوز متجاوزان به عرصه‌های ملی و پیشگیری از تخلف سودجویان و زمین‌خواران و صیانت از انفال، اداره کل منابع طبیعی استان ضمن استفاده از تمامی ابزارهای قانونی، به نحوی منابع ملی استان را مدیریت کند که حتی یک مورد تجاوز به عرصه ملی در سطح استان رخ ندهد.

کرمی در ادامه گفت: با توجه به اینکه آفات و بیماری‌ها در جنگل‌ها با تغییرات اقلیمی تشدید شده و بخش‌هایی از جنگل‌های استان در معرض آسیب‌پذیری های غیرقابل جبران هستند، اداره کل منابع طبیعی استان مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگلی به ویژه در مناطق آسیب‌پذیر (مانند منطقه قلاجه) را در دستور کار قرار داده و در این راستا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز بودجه‌های لازم را اختصاص دهد.

وی یادآورشد: جهاد کشاورزی استان نیز تمامی اقدامات لازمه در جهت جلوگیری و تعیین تکلیف تمامی تغییر کاربرهای انجام شده در حوزه قضائی شهرستان کرمانشاه را انجام دهد.

دادستان کرمانشاه در پایان، گفت: دستگاه‌های متولی موظف هستند نتیجه اقدامات خود را هر ماه به دادستانی گزارش کنند.

نازی حاجی علی اکبری/ کرمانشاه

 

آیا این خبر مفید بود؟