گروکشی بانک های عامل از هتلهای استان اردبیل

 

تعریف سازمان گردشگری جهان unwto از صنعت گردشگری بسیار جالب و قابل استفاده است،هتل و رستوران دو مکانی که در هر جایی از دنیا که باشد آن منطقه گردشگری است و می تواند بار رشد و بهره وری اقتصادی آن منطقه را شکوفا کند .

صنعت گردشگری استان اردبیل در این بیست سال اخیر با ساخت بیش از ۳۰۰ مرکز اقامتی در درجه های مختلف رتبه دوم کشور را صاحب شده است و در این بین شهر سرعین پرچم دار بلامنازع صنعت هتلداری در استان اردبیل است .

بدون شک حضور بانک های عامل برای رشد این مجموعه ها در کنار مردمی کوشا و زحمت کش و علاقه مند به صنعت گردشگری را نمی شود کتمان کرد و ساخت این مجموعه ها رشدی چشم گیر برای استان اردبیل داشته و امروزه هم جایگاهی قابل اعتنا در صنعت گردشگری را در کشور صاحب شده است .

قبل از ورود به بحث این یادداشت فراموش نکنیم که هتلداری در استانی که حمل و نقل آن بدون ریل آهن و تردد هوایی پر تکرار توان رقابت با دیگر استان ها را نداشته و اگر هم حضوری قدرتمند در کنار دیگر استان های رقیب را دارد این از برکات خداوند است و تاریخی چشم نواز که باعث می شود گردشگران متعددی از  سراسر کشور به این منطقه رجوع کنند .

و این خود عاملی می شود برای اینکه نهادهای حمایتی بویژه بانک های عامل نیز نگاهشان به این مالکان این مجموعه ها در عمل نیز حمایتی باشد تا تجارتی !

در ورود به موضوع یادداشت مان لازم است این را قبول کنیم که رکود گردشگری در سالهای اخیر در بحث کاهش درآمد های عمومی مردم و بالاخص ظهور ویروس منحوس کرونا که کمر گردشگری کشور و بالاخص گردشگری که در بالا حمل و نقل ضعیف استان نیز نمک به زخم آن است این روزها خبرهای بدی را به گوش اهالی رسانه می رساند .

photo_2020-08-20_23-38-52

گروکشی بانک های عامل از مالکان هتل های با درجه بالا که این روزها عین کشتی شکسته بر روی دریا در حال غرق شدن است و فشارهای قانونی به حقی در قرارداد های مالی فی مابین منعقد شده و حق را به بانک های عامل می دهد تا به جای بازپرداخت ها لوازم هتل ها را تخلیه کند هیچ چهره خوب و سیمای عادی ندارد بلکه زنگ خطری است برای استپ صنعتی که برای همین روزهایش عزق ریخته شده است .

قبول کنیم امروز اگر بانک های عامل که در اساسنامه خود بدون شک حمایت ها توسعه اقتصادی کشور را یدک می کشند باید نقش را پدرانه انجام دهند نه تاجران !

در واقع اگر قرار است که هتلی امروز نتوانند تامین مالی نماید باید به بانک ها واگذار شود پس منتظر افول صنعت گردشگری باشیم تا پیشرفت.

شکی نیست که قانون برای همه است و حق بانک هاست تا طبق قراردادهایشان عمل کنند ولی یادمان نرود که دغدغه های مقام معظم رهبری در سال تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها  دقیقا این است که امروز نوبت وظیفه ذاتی بانک ها باشیم که نقش حمایتی دارند نه زمانی که هتلداران خود محتاج کمک هستند !

photo_2020-10-02_16-00-30

در پایان نقل قولی کنیم از یک هتلداری که نزدیک ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات برداشته است و با پرداخت بیش از یک میلیارد تومان هنوز یک و نیم میلیارد تومان بدهکار است!!!!

این چند مجهولی را گرو کشی بانک های عامل می دانیم از یقه صنعتی که امروز فقط باید کمک حالش باشیم تا خود را سر پا نگه دارد .

#یادداشت_امین_مولاخواه

 

 

آیا این خبر مفید بود؟