دستگاه‌ها به وظایف قانونی خود جهت جلوگیری از آتش‌سوزی مراتع را انجام دهند

به گزارش خبرنگار رکنا از کرمانشاه، شهرام کرمی امروز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به در پیش بودن فصل گرم و احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، اظهار داشت: باتوجه به کمبود بارش و خشک سالی سال‌جاری در استان و به تبع آن افزایش دمای هوا، احتمال خطر بروز آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی در جنگل‌ها و مراتع افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در این راستا، باتوجه به نزدیکی بسیاری از زمین‌های کشاورزی به مراتع احتمال بروز آتش‌سوزی در آن‌ها محتمل است، بنابراین این موضوع ضرورت تلاش برای پیشگیری از حریق جنگل‌ها و مراتع و اتخاذ تمهیدات لازم را مضاعف کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه تصریح کرد: تجربه سنوات گذشته نشان می‌دهد که آتش‌سوزی‌ها بیشتر در مناطق سخت‌گذر و کوهستانی رخ می‌دهد و عامل انسانی هم نقش مهمی در این حوادث دارد.

کرمی تاکید کرد: بنابراین باتوجه به اهمیت منابع طبیعی و جنگل‌ها، تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط باید وظایف قانونی خود را به منظور جلوگیری از بروز آتش‌سوزی انجام دهند و عدم انجام تکالیف قانونی مقرر موجب مسئولیت و مواخذه خواهد شد.

وی بیان کرد: دستگاه‌های متولی همچون جهادکشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست باید آموزش، فرهنگ‌سازی و توانمندی ساکنین بومی و محلی در پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع را در دستور کار قرار دهند و از ظرفیت طبیعت‌یاران، دوستداران محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با چنین بحرانی استفاده کنند.

این مقام قضایی اضافه کرد: همچنین کانون‌های بحران و پرخطر آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع باید شناسایی و طبقه‌بندی شوند که برای این امر از تجارب سال‌های گذشته می توان استفاده کرد، چراکه با شناسایی مناطقی که دارای بیشترین وسعت آتش‌سوزی بوده‌اند می‌توان به صورت ویژه روی آن‌ها تمرکز کرد و اکیپ‌های سیار را در آن مناطق مستقر کرد.

دادستان کرمانشاه در ادامه با تاکید بر اینکه تجهیزات و امکانات لازم برای اطفای حریق باید به اندازه کافی در استان تهیه شود، عنوان کرد: با مجهز کردن اکیپ‌های سیار و سایر نیروهای فعال و درگیر در اطفای حریق می‌توان سرعت عمل‌ها را بالا برد و مانع از خسارات و نابودی بیشتر جنگل‌ها و مراتع شد.

کرمی در پایان گفت: انتظار می‌رود که عموم مردم با مشاهده هرگونه اقدام مبنی بر آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها از سوی خاطیان آن را به مراجع انتظامی گزارش دهند تا با مسببان برخورد صورت گیرد.

نازی حاجی علی اکبری/ کرمانشاه

 

آیا این خبر مفید بود؟