یک دهم انتخابات پیش رو الکترونیکی خواهد بود

به گزارش خبرنگار رکنا از خرم‌آباد، سید حمید رضا کاظمی در جلسه شورای اداری لرستان که به ریاست استاندار لرستان برگزار شد، در خصوص توفیق انتصاب و حسن اعتماد مجلس شورای اسلامی به وی، اظهار داشت:  برای اولین بار توفیق نصیب شد که یک نیروی استانی در استان لرستان و از بین استان های زاگرس نشین و لر تبار به عنوان رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا انتخاب شود که آن را توفیقی الهی و فرصتی برای خدمت می دانم.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از روند کار هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و تصمیمات آن با توجه به شرایط کرونایی کشور پرداخت.

کاظمی تفاهم در خصوص تشکیل یک هیات اجرایی واحد با همراهی شورای نگهبان برای انتخابات مختلف و هم زمان، فراهم آوردن بستر مناسب برای ثبت نام الکترونیکی داوطلبان و اصلاح بخشی از ایرادات قانون انتخابات شوراها که با تفاهم وزارت کشور و در جهت حضور بیشتر داوطلبان صورت گرفت از جمله،تا زمانی که رسیدگی به صلاحیت افراد در هیات های اجرایی به پایان نرسیده است، ثبت‌نام قطعی شده و افراد بتوانند برگه عدم پیشینه کیفری را به پرونده ملحق کنند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در خصوص انتخابات الکترونیک گفت: ظرفیت وزارت کشور ۳۲ هزار صندوق اخذ رای الکترونیک است و این تعداد صندوق ده هزار شعبه را در کشور پاسخگو است در صورتی که بالای ۷۰ هزار شعبه اخذ رای در کشور داریم و در شرایط فعلی می توان یک دهم انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار کرد.

 نماینده شهرستان پلدختر در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۶ مرکز استان و ۸ کلانشهر انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار خواهند کرد، گفت: در تهران به خاطر برگزاری چهار انتخابات همزمان، امکان انتخابات الکترونیک وجود ندارد.

کاظمی آمار داوطلبان شرکت کننده در انتخابات ششمین مرحله شورای اسلامی شهر را پنجاه و یک هزار و ۵۹۶ نفر در کشور اعلام کرد که شامل ۱۲ درصد خانم‌ها و ۸۸ درصد آقایان هستند.

 وی همچنین آمار ثبت نام داوطلبان در شوراهای اسلامی روستایی را در دوره ششم ۲۴۸ هزار و ۳۶۵ نفر که شامل ۷ درصد خانم‌ها و ۹۳ درصد آقایان اعلام کرد و گفت:  این آمار نشان دهنده همدلی، همراهی و حمایت مسئولین و دست اندرکاران و مردم است.

خرم آباد_ امین پارسا 

آیا این خبر مفید بود؟