جلوگیری از فعالیت یک تور غیرمجاز گردشگری در مشهد

به گزارش خبرنگار رکنا از مشهد، یوسف بیدخوری با اعلام این خبر افزود: صبح روز گذشته با هماهنگی پلیس امنیت اخلاقی، نماینده اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، دو نماینده از طرف انجمن راهنمایان گردشگری استان و انجمن دفاتر و شرکت‌های خدماتی مسافرتی و گردشگری استان از فعالیت یک تور گردشگری غیرمجاز در مسیر روستای آبقد مشهد جلوگیری شد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: این تور گردشگری را فردی که هیچ‌گونه مجوزی نداشت در فضای مجازی به صورت غیرمجاز تبلیغ کرده و پس از جذب متقاضیان این تور را برگزار کرده بود.

او اظهار کرد: در این تورگردشگری غیرمجاز حدود ۸۰ نفر شرکت کرده بودند که اعزام آن‌ها با چهار دستگاه مینی‌بوس برنامه‌ریزی شده بود اما شرکت کنندگان در این تور با سه دستگاه مینی‌بوس و ۱۵ دستگاه خودروی سواری عازم سفر شده بودند.

بیدخوری درباره برگزارکننده این تور گردشگری غیرمجاز گفت: این افراد با هماهمگی پلیس امنیت اخلاقی به دادستانی معرفی می‌شوند تا برابر قانون به تخلفات آن‌ها رسیدگی شود.

او درباره سرنوشت این تور غیرمجاز اظهار کرد: مجری تور موظف است هزینه افرادی که در تور ثبت‌نام کرده‌اند را به آن‌ها برگشت داده  و برابر مقررات، تور نیز لغو گردیده و دیگر ادامه سفر را نمی‌توانند انجام دهند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تاکید کرد:  ضرورت دارد گردشگران برای پیشگیری از هر گونه مشکل با شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز که تحت پوشش اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار دارند، سفر کنند.

او یادآور شد:  متاسفانه برخی از گردشگران با توجه به این‎که در دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری قوانین و مقررات رعایت می‌شود، ترجیح می‌دهند با تورهای غیرمجاز که بعضا تبلیغات اغوا کننده دارند سفر بروند که این مورد باعث مشکلاتی برای گردشگران می‌شود.

بیدخوری افزود: با تمهیداتی که از طریق سامانه فراهم شده است برگزاری تورهای گردشگری صرفا از طریق دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری امکان‌پذیر است و این شرکت‌ها و دفاتر نیز باید برای برگزاری هر تور نسبت به ثبت و بارگزاری اطلاعات تخصصی تور در سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت (سادرا) از جمله درج مشخصات اعضای تور، تعیین شرکت یا دفتر مجری، راهنمای دارای کارت، مبدا و مقصد سفر، بیمه اعضای تور و کیو آرکد دریافت کنند و تورهایی که کیو آرکد مربوطه را نداشته باشند بدون مجوز هستند و اجازه برگزاری نخواهند داشت.میرشکار/مشهد

آیا این خبر مفید بود؟