183پرونده تخلف در حوزه منابع  طبیعی استان به دستگاه قضایی ارجاع داده شد

 به گزارش رکنا، عبدالرحیم لطفی با اعلام این خبر افزود: استان گلستان در اسفند 99 با 2230 گزارش بیشترین اخبار و گزارشات مردمی را در کشور داشته که در پی آن 183 پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

ایشان افزود: از این تعداد پرونده 74 فقره پرونده کشفیات می باشد که شامل 372 اصله چوب، 18/8 متر مکعب حجم چوب ، 171 استر حجم هیزم و 2030 کیلوگرگ محصولات فرعی کشف و ضبط شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خاطرنشان کرد:  پرونده تخلف قطع درخت و درختچه های ماده 42، تعداد 51 فقره بوده که شامل 1513 اصله درخت و درختچه و 530اصله نهال بوده است.

لطفی با تاکید به برخورد جدی با قاچاقچیان و حاملان چوب و زغال و همچنین عوامل تخریب، حمل و جابه‌جایی چوب و زغال در استان ادامه داد: : در زمینه دستگیری و بازداشت متخلفین و توقیف تجهیزات وسائط نقلیه در اسفند 99، تعداد 16 فقره دستگیری و بازداشت و همچنین 10 دستگاه وسیله نقلیه توقیف و 6 دستگاه تجهیزات از قبیل اره موتوری و غیره ضبط شد.

وی در خصوص آمار حریق های حادث شده در اسفند 99 اظهار داشت: طبق آمار در جنگلهای طبیعی 21 فقره آتش سوزی با مساحت 7 هکتار و 1 فقره نیز در جنگلهای دست کاشت با مساحت 0.1 هکتار رخ داده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزدرای استان با اشاره به افزایش دما و تراکم پوشش گیاهی در مراتع و جنگل‌های استان، از افزایش احتمال وقوع آتش سوزی در منابع طبیعی طبیعی استان خبر داد و گفت: کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیط‌های طبیعی برای فعالیت یا تفرج حاضر می‌شوند از روشن کردن آتش جداً خودداری نمایند.

ایشان با اشاره به اهمیت گشت و مراقبت های شبانه روزی توسط نیروهای حفاظتی و آماده باش کامل ایشان عنوان کرد: در مجموع 169 اکیپ سازمانی و 181 اکیپ شرکتی اعم از اکیپ های خودرویی ، موتورسیکلت و پیاده همواره به صورت شبانه روزی در حال گشت،نظارت و مراقبت هستند.

لطفی در خاتمه افزود: گشت‌های یگان حفاظت اداره کل و شهرستان‌ها به صورت شبانه روزی در تمامی نقاط استان در حال گشت زنی و حفاظت از عرصه‌های طبیعی و اراضی ملی می‌باشند و سامانه تلفنی ۱۵۰۴ به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در خصوص آتش سوزی‌ها، تصرفات و … است.

کرامتی/گرگان

 

آیا این خبر مفید بود؟