احتمال هجوم ملخ صحرایی به کشاورزی لرستان/ خسارت هزار و ۳۰۰ میلیاردی خشکسالی

اسفندیار حسنی مقدم در گفتگو با خبرنگار رکنا در خرم‌آباد افزود: با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی‌ها در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: خشکسالی در شهرستان‌های جنوبی استان محرز و تاکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است.

وی عنوان کرد: بر اساس اعلام سازمان حفظ نباتات کشور هجوم ملخ صحرایی به ۵ استان کشور از جمله لرستان محتمل است بنابراین برای مبارزه احتمالی باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها را موظف کرد که همه دستگاه‌های سمپاش «یونیماک» و «توربولاینر» را به ستاد سازمان انتقال دهند.

حسنی مقدم همچنین معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان را مأمور کرد تا نسبت به تعمیر و رفع ایراد دستگاه‌های سمپاش اقدام و نسبت به تأمین نقدینگی تیم‌های مبارزه اقدام کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: خرید حداقل ۶ دستگاه سمپاش ULV و خرید سم مورد نیاز، استفاده از توان لجستیکی بخش کشاورزی همچنین پیش بینی لازم در جمع آوری و استفاده بهینه از تانکرهای چرخ دار برای آبرسانی به باغات در شرایط خشکسالی باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: جلسه ستاد بحران خشکسالی در استانداری باید برگزار شود تا تمهیدات لازم برای ذخیره سازی علوفه تغذیه‌ای، جلوگیری از آتش سوزی‌ها، جلوگیری از کشت محصولات آب دوست مازاد بر برنامه الگوی کشت همچنین استمهال وام کشاورزان در نظر گرفته شود.

خرم آباد/ مهرناز خلفی 

آیا این خبر مفید بود؟