به گزارش خبرنگار رکنا رشت ، سرهنگ ارحام عفت‌دوست ، با اشاره به راه‌اندازی پلیس امنیت اقتصادی گیلان در هفته ناجا اظهار داشت: پلیس امنیت اقتصادی در حوزه‌های مبارزه با جرائم اقتصادی اعم از اخذ تسهیلات غیرمجاز، اخلال در نظام اقتصادی، احتکار، اختلاس، تبانی و مبارزه با پولشویی و زمین‌خواری فعالیت دارد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان مأموریت‌های این پلیس در حوزه‌ مبارزه با رباخواری، ارتشا و فرار مالیاتی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این پلیس در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز فعالیت دارد و از این طریق بر نحوه ورود و خروج کالا از مبادی رسمی کشور نظارت به‌عمل می‌آورد.

عفت‌دوست با اشاره به ایجاد “پلیس گمرک” در گمرکات استان و استقرار این پلیس در گمرک آستارا و بندرانزلی خاطرنشان کرد: پلیس امنیت اقتصادی با کسانی‌که درصدد ایجاد اختلال به نظام اقتصاد و ضربه زدن به مردم هستند برخورد خواهد کرد.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند ممکن است کسانی به‌ خطا تصور کنند که مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از ثروت‌های ملی موجب ناامنی اقتصادی و فرار سرمایه‌ها شود، به این اشخاص تفهیم کنید که مبارزه در این حوزه موجب امنیت اقتصادی و اطمینان کسانی می‌شود که می‌خواهند فعالیت اقتصادی سالم داشته باشند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان با اشاره به حمایت این‌ پلیس از کسانی‌که به‌دنبال تجارت سالم هستند خاطرنشان کرد: ما به این افراد کمک می‌کنیم تا تجارت سالم خود را دنبال کنند و فرآیند کار به‌درستی انجام شود و نتیجه این اقدامات در سفره‌های مردم مشهود خواهد بود.

عفت‌دوست از تعامل پلیس امنیت اقتصادی با دستگاه‌های اجرایی مختلف خبر داد و بیان کرد: جلسات متعددی با سازمان‌های مرتبط در بحث مالیات، نهاده‌های دامی و جلساتی نیز با گمرک داشتیم و در طول این مدت، بازدیدهای مشترکی جهت مقابله با احتکار کالا و عدم توزیع قاچاق کالا با سازمان‌هایی همچون تعزیرات حکومتی و سازمان صمت استان به‌عمل آوردیم.

وی با اشاره به اهمیت کمک مردم به پلیس امنیت اقتصادی استان ابراز داشت: تعامل ما با سازمان‌های مختلف و همچنین همکاری و اطلاع‌رسانی مردم به پلیس باعث کسب موفقیت در روند مبارزه با قاچاق کالا و مفاسد اقتصادی خواهد شد.

عفت‌دوست افزود: شهروندان اگر اطلاعاتی پیرامون احتکار کالا، توزیع کالا یا انبارهای احتکار به‌دستشان رسید می‌توانند از طریق سامانه 110 به ما اطلاع دهند و ماموران پلیس نیز در جریان بازدیدهای مشترک با سازمان‌هایی همچون تعزیرات حکومتی و سازمان صمت به عرصه ورود کرده و با متخلفان برخورد می‌کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تعامل خوبی بین پلیس و دستگاه‌های مرتبط با حوزه اقتصاد شکل گرفته است گفت: این تعاملات در کسب نتایج بهتر در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی موثر است و پلیس امنیت اقتصادی نیز به‌عنوان یک پلیس جدید در تلاش است تا به کمک دستگاه‌های اجرایی برود.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان با اشاره به تشکیل 47 پرونده احتکار کالا به ارزش حدود 186 میلیارد ریال از ابتدای امسال تاکنون خاطرنشان کرد: تا امروز حدود 45 نفر محتکر دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

عفت‌دوست از افزایش 227 درصدی کشفیات در حوزه البسه خبر داد و بیان داشت: در حوزه چوب حدود31 درصد رشد کشفیات، در حوزه فرآورده‌های شیلاتی حدود 190 درصد، مواد محترقه حدود 13 درصد، سلاح شکاری حدود 58 درصد و در حوزه پارچه نیز حدود 756 درصد امسال افزایش کشفیات داشتیم.

در طول هشت ماه گذشته حدود 9 هزار و 39 کیلوگرم مواد غذایی و روغن و همچنین 4 هزار و 925 کیلوگرم مواد خوراکی احتکار شده، 49 دستگاه صوتی و تصویری و 2 هزار و 61 دستگاه لوازم خانگی احتکار شده در استان گیلان کشف شد.

همچنین امسال حدود 6 هزار و 860 عدد تجهیزات و اقلام پزشکی، 2 هزار و 882 کارتُن مواد شوینده، 608 کیلوگرم گوشت و فرآورده‌های گوشتی، 63 کیلوگرم محصولات لبنی و هزار و 550 کیلوگرم حبوبات از محتکران در این استان کشف شد.

کشف 118 هزار و 480 کیلوگرم غلات احتکار شده، 10 هزار و 744 کیلوگرم ارزاق ویژه و 33 هزار و 650 کیلوگرم مواد شیمیایی احتکاری و 32 هزار و 483 عدد سایر کالاها نیز جزو د یگر کشفیات به‌شمار می‌رود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

رکنا ، رشت - مرجان گودرزی 

آیا این خبر مفید بود؟