خاطرات شفاهی جانباز لنگرودی به عنوان اثر ملی منتشر شد

به گزارش خبرنگار رکنا رشت، کتاب « رقص روی یک پا» خاطرات شفاهی اسماعیل یکتایی لنگرودی آزاده و جانباز ۷۰ درصدی دوران دفاع مقدس است که توسط انتشارات سوره مهر به عنوان اثر ملی منتشر شده است.  
این کتاب در ۵۰۴ صفحه شامل خاطرات کودکی و نوجوانی،انقلاب،جنگ و دوران اسارت تا بازگشت اسماعیل یکتایی،خاطرات جنگ و جبهه،لحظه های اسارت و...است که توسط مصطفی مصیب زاده در طول سه سال تدوین و نگارش شده است. 
کتاب «رقص روی یک پا» سیر زندگی این جانباز 70 درصدی را تا زمان کنونی دنبال می‌کند و می گوید:زمانی که مین زیر پای من منفجر شد،همرزمانم فکر کردند شهید شدم و زمانی که از اسارت باز گشتم ابتدا زائر مزار خودم شدم. 
«بازداشتگاه تکریت ۱۱»،«مثل پرنده»،«زندگی ممنوع»،«خنده در اسارت»،«عطر گل محمدی» و «در اسارت یانکی ها» را از دیگر تالیفات یکتایی است که کتاب «رقص روی یک پا» آخرین اثر تالیف شده وی است که در سال ۹۶ از سوی حوزه هنری چاپ و منتشر شده و اثر ملی نام گرفت.
*گزیده ای از ‌کتاب
نوبت به ما رسید و با سربلندی به سمت هواپیما رفتیم. پا که روی اولین پله گذاشتم، یاد غلامرضا افتادم. بدنم خشک شد و نفسم بند آمد . توان حرکت نداشتم. انگار پاهایم را به زمین دوخته بودند. عرق سردی روی پیشان ام نشست. صورت غلامرضا در حالی که می خندید، جلوی چشمم آمد.یاد شوخی هایش افتادم.خنده هایی که در سخت ترین شرایط،حتی در آخرین لحظه زندگی روی لب هایش بود. حرفش، زمانی که پایش قطع شده بود، توی گوشم می چرخید: «اسماعیل نمی دونستم با چه رویی باید کنار تو راه برم، ولی حالا...»
با خودم گفتم: «اسماعیل؟...اسماعیل؟...بدون غلامرضا داری برمی گردی؟......»

رشت _رکنا_مرجان گودرزی

آیا این خبر مفید بود؟