یکشنبه شب گذشته ساعت ۲۰:۰۷ دقیقه، کرمانشاه دقیقا پس از ۱۳ روز از سالگرد زلزله سال گذشته، باز هم لرزید و بر اثر این زلزله ۷۲۹ نفر مصدوم شدند و خسارت های مالی در برخی روستاها بر جای ماند.

سال گذشته زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه عراق ایران رخ داد. کانون این زمین‌لرزه ۵ کیلومتری شهر ازگله کرمانشاه بود. تعداد کشته‌ها در زلزله سال ۹۶ کرمانشاه به ۵۷۴ نفر رسید و همچنین ۹٬۳۸۸ نفر زخمی شدند و حدود ۷۰٬۰۰۰ نفر بی‌خانمان شدند.. بیشترین آمار کشته‌ها و زخمی‌ها از شهر‌های قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی گزارش شدند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه مرتضی کوهی در این رابطه گفت: ۹۱ کودک در زلزله استان بی‌سرپرست شده‌اند که از این تعداد ۳۱ مورد مادرشان فوت کرده، ۴۷ مورد پدرشان جان باخته و ۱۳ مورد نیز هر دو والدین خود را از دست دادند.

فرهاد فروزی مسئول شبکه لرزه نگاری کرمانشاه درباره تعداد پس لرزه ها بعد از وقوع زلزله ۷.۳ در کرمانشاه گفت: از زلزله سال گذشته ۲۱ آبان کرمانشاه تاکنون ۲ هزار و ۸۱۵ مورد پس لرزه در سال ۹۷ و ۲ هزار و ۶۹۶ مورد نیز در سال ۹۶ به وقوع پیوسته است. از مجموع پس لرزه‌های ثبت شده، ۱۱ مورد بالای پنج ریشتر، ۱۰۷ مورد بین چهار تا پنج ریشتر، ۶۳۹ مورد بین سه تا چهار ریشتر و چهار هزار و ۷۵۴ مورد نیز کمتر از سه ریشتر بوده است.

فرهاد فروزی مسئول شبکه لرزه نگاری کرمانشاه تصریح کرد: در شهریور امسال در مجموع ۹۶۳ پس لرزه در استان به ثبت رسید که یک مورد آن ۵.۹ ریشتر شدت داشت و به این دلیل تعداد پس لرزه در این ماه بیشتر بود. همچنین تعداد پس لرزه‌های ثبت شده در مهر امسال را ۲۸۴ مورد اعلام بوده و در آبان امسال نیز تاکنون ۹۶ پس لرزه به ثبت رسیده و وقوع پس لرزه‌های متعدد پس از این زلزله بزرگ طبیعی است و پیش بینی می‌شود تا یکسال دیگر این پس لرزه‌ها ادامه داشته باشد.

مسئول شبکه لرزه نگاری کرمانشاه افزود: در یک سال اخیر یعنی از ۲۱ آبان سال ۹۶ تا به امروز هر روز پس لرزه در استان بخصوص در سرپل ذهاب و ازگله داشته ایم و به طور میانگین روزانه بین هفت تا هشت پس لرزه در این مناطق ثبت شده است.

همچنین مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی نیز در این رابطه گفته است: زمین‌لرزه ۵ آذر با مقیاس ۶،۴ ریشتر روی گسل متفاوتی در مقایسه با زمین لرزه سال گذشته کرمانشاه و در عمق تقریبی حدود ۲۰ کیلومتری زمین روی داده است. زلزله شب گذشته ۶۰ کیلومتر با کانون زمین لرزه روز ۲۱ آبان ماه سال گذشته فاصله دارد و بر اساس شواهدی که تاکنون به دست آمده است احتمال می‌رود که این زلزله اتفاق ثانویه در منطقه باشد.

به گزارش خبرنگار میزان، با وجود اینکه یک سال از زلزله مهیب سال گذشته کرمانشاه گذشته بود و مردم زلززله زده به دنبال ساخت خانه‌های خوشان بودند و برخی حادثه Incident دیدگان در خانه‌های جدید خود ساکن شده بودند، باز تیتر اول رسانه‌ها "کرمانشاه لرزید"؛ شد. استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی معتقد است پس‌لرزه‌های سرپل‌ذهاب همچنان ادامه خواهد یافت و در دو سال آینده (تا سه سال بعد از رخداد ۲۱ آبان ۹۶) احتمال وقوع زلزله‌ای با بزرگای بین ۶ تا ۷ تا حدود ۷۵ درصد وجود دارد.

به گفته فروزی مسئول شبکه لرزه نگاری کرمانشاه، اگر چه محل گسل زلزله ۶.۴ دهم ریشتر شب گذشته کمی با گسل زمین لرزه بزرگ آبان سال گذشته فاصله دارد، اما در همان زون گسلی خرده شده قرار گرفته و پس لرزه همان زلزله محسوب می‌شود.

از شب گذشته تاکنون ۱۶۵ مورد پس لرزه در کرمانشاه به ثبت رسید که از این تعداد دو مورد بالای پنج ریشتر هفت مورد بین چهار تا پنج ریشتر و ۳۷ مورد بین سه تا چهار ریشتر بوده است.

به گزارش خبرنگار میزان، در پی وقوع زمین لرزه شب گذشته کرمانشاه مرکز زلزله نگاری کشور اعلام کرد تاکنون ۱۶۵ مورد پس لرزه در کرمانشاه ثبت شده است. در مجموع با احتساب پس لرزه های شب گذشته با ۲ هزار و ۸۱۵ مورد پس لرزه در سال ۹۷ قبل از زلزله دیشب و ۲ هزار و ۶۹۶ مورد نیز در سال ۹۶ آمار میزان پس لرزه‌های کرمانشاه به ۵۶۷۶ مورد می رسد.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟