تکریم گرم ارباب رجوع سرمازده در شورای حل اختلاف اردبیل

به گزارش رکنا، انسان به عنوان یک موجودِ ذاتا اجتماعی، در روابط اجتماعی خویش ناگزیر است به دیگران محبت بورزد، تا در پرتو این محبت و ارتباط، زندگی خوشی را با هم سپری نمایند. مولا علی (علیه السلام) نیز به مالک، فرمان می دهد که:

«احساس مهر و محبت به مردم و ملاطفت با آنها را در دلت بیدار کن... و از عفو و گذشت به آنان بهره ای بده».

یکی از صفات برجسته و پسندیده ای که مسئولان در ادارات و ارگانها باید مزین بدان باشند، مهر و محبت داشتن نسبت به ارباب رجوع است تا مردم نیز آنها را دوست بدارند و بدین وسیله، رضایت قلبی آنان حاصل شود؛ چرا که کارکنان در ادارات، بیشترین مراوده را با مردم دارند و هر روز افراد زیادی برای برطرف کردن مشکلات خود به آنها رجوع می کنند و از آنان برای رفع نیازهایشان، استمداد می طلبند.

این آقا که در تصویر می بینید از هم استانی های اهل تسنن منطقه می باشد که بخاطر پرونده ایی در این روز سرد اردبیل با طی مسافتی طولانی به شعبه پنجم شورای حل اختلاف مراجعه کرده که چون سردش بوده روحانی مهربان شعبه پنج مصالحه حجت الاسلام امینی (همان روحانی که دو هفته پیش یک زوج طلاق گرفته را که برای دریافت نفقه به آن شعبه مراجعه کرده بودند را به زندگی مشترک برگرداند) ابتدا با چای و شیرنی پذیرایی و مرد خسته راه را گرم کرده بعد به حرفای او گوش و به پرونده رسیدگی میکند.

شاید برای کسانی که این متن را می خوانند این موضوع به ذهن شان خطور کند که برای نشان دادن خود این کار را انجام داده اگر برای رضای خدا تکریم ارباب رجوع میکند چرا عکس میگیرند و در فضای مجازی پخش می کنند.

اگر ذهنتان را مسئله ریا درگیر کرده دقت شود که علنی شدن کار خوب به قصد قربت، نه تنها عیب و ریا نیست، بلکه بسیار هم کار پسندیده و لازمی است و سبب الگوسازی، فرهنگ‌سازی، اصلاح و رشد جامعه می‌گردد.

خداوند متعال در کلام وحی به بندگان خاصش دستور می‌دهد که کارهای خوب را به صورت پنهان و نیز آشکار انجام دهید. پس هر کس بگوید کار خوب نباید علنی باشد، خلاف نص صریح قرآن کریم سخن گفته است.

اما، باید دقت داشت که «ریا» بسیار ظریف است. گاهی می‌شود که انسان کار پنهانی انجام دهد و همان کار برای او «ریا» باشد. مثلاً بگوید: من به همه نشان می‌دهم که اهل نماز هستم، اما به مسجد و جماعت نمی‌روم تا نشان دهم اهل ریا نیستم، تا مردم مرا اهل اخلاص بشناسند. این خودش ریا است. ریا هر کاری است که برای خوشایند و موجه شدن نزد مردم باشد و نه برای خدا.

آیا این خبر مفید بود؟