چهره ها کدخبر: 459 ارسال پرینت 0

رکنا: نیکی کریمی ،اولین ستاره سینما بعد از انقلاب که تنها هنرمند این عرصه است که نزدیک 25 سال توانسته ، ستاره بودن خود را حفظ کند در گفت و گویی گفته است به محض ستاره شدن در سینما متوجه شدم که به هر پیشنهادی نباید «بله » گفت .

نیکی کریمی که با بازی در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی یک شبه ره صد ساله را طی کرد و به ستاره سینمای ایران مبدل شد می گوید ،بعد از فیلم عروس ،مهرجویی به من پیشنهاد بازی داد ولی به او گفتم «نه».

کریمی از خاطره آن «نه » گفتم قاطع چنین می گوید : بعد از بازی در فیلم عروس ،داریوش مهرجویی برای بازی در فیلم «بانو» ، نقشی که سیما تیرانداز بازی کرد به من پیشنهاد بازیگری داد و من رد کردم. یاد می آید همان موقع پشت تلفن به مهرجویی گفتم :« یا نقش اصلی فیلم را به من می دهید یا من بازی نمی کنم و چون آن نقش اول نبود نه گفتم .» می دانستم اگر کمی اشتباه در انتخاب داشته باشم مسیر کار در سینما برایم تغییر می کند و همین دانستن به من دقت می داد.

نیکی کریمی در ادامه از راز چگونه ستاره ماندن در 25 سال حضور در سینمای ایران که همه درگیر حاشیه می شوند و به یکباره دیگر از ستاره بودنش خبری نیست با تاکید براینکه زنی متمرکز بر اصل ها است و خود را درگیر حاشیه ها نمی کند :« هر کسی در حرفه خود ، شما در حرفه نوشتن ، یکی دیگردر پزشکی یا هر شغلی اگر هر کسی در محل کارش به حاشیه ها بیشتر از متن توجه کند دیگر جدی نیست و همین ها باعث می شود فرد توجه خود را از کار خود به حواشی بدهد و از موفقیت دور شود .»

وی با بیان این توضیحات افزود :« در مورد من تمرکز بسیار مهم است . در تمرکز خیلی مسائل نهفته است. متاسفانه خیلی ها خودشان برای خودشان حاشیه درست می کنند.برخی اخبار زرد را دوست دارند، دنیای مجازی متاسفانه تخیلی را ایجاد کرد که خیلی ها تمایل پیدا کردند برای خود اخبار کاذب درست کردند.وقتی آدم شخصیت جدی داشته باشد به واقعیت ها نیز توجه دارد ، در این شرایط خود را می شناسند، به خود و کار خود ایمان دارد، دلیلی نمی بیند که وارد حاشیه شود تا مردم ا ز وی خبری بشنوند. خیلی ها تمرکز خود را بر اخبار مجازی می گذارند زیرا دنبال این هستند که از آن طریق خود را بالا بکشند درحالیکه راز موفقیت این است که بر اصل حرفه خود تمرکز داشته باشید »

وی که این روزها فیلم «شیف شب » را بر پرده سینماهای کشور دارد ،اثری که هم کارگردان آن است و هم تهیه کنندش از سختی های کارگردانی در سینمای ایران به خصوص وقتی زن باشی و بخواهی در سینمای مستقل کار کنی چنین گفت :همیشه این را می گویم که اگر مشکلی وجود دارد برای زن و مرد یک جامعه یکی است ،واقعیت این است که چون جهان و جامعه مردانه است بنابر این مردها گروه های خودشان را دارند، دور هم می نشینند ، این به آن ها کمک می کند، تعدادشان هم در اصناف و ارشاد بیشتر است ، بنابر یک زن وقتی می خواهد فیلم بسازد خیلی تنها است ،وقتی تنها باشی و تصمیم هم داشته باشی مستقل کار کنی خیلی سخت است و خیلی فشار مشکلات بیشتر خودنمایی می کند. فیلمسازی یکی از سخترین کارهای جهان است و برای یک زن فیلمساز مشکلات خیلی بیشتر است.
نیکی کریمی: به هر پیشنهادی نباید «بله » گفت
حجم فایل صوتی:3.72M | مدت زمان فایل صوتی :00:00:00


ارسال نظر