پرونده کدخبر: 554 ارسال پرینت 11

رکنا: جزئیات کلاهبرداری‌های سریالی دو مرد شیک‌پوش از برنج‌فروشان دو استان شمالی در تجسس‌های پلیسی فاش شد. اقدامات پلیسی برای به دست آوردن ردی از این تبهکاران به دنبال اعلام شکایتی از سوی یکی از مالباختگان در دستور‌کار مأموران قرار گرفت.

این فروشنده برنج در شکایت خود به مأموران آگاهی نور گفت: چند روز پیش دو مرد به فروشگاه من مراجعه کردند. آنها خود را مأمور خرید یک شرکت صنعتی بزرگ معرفی می‌کردند. وضعیت ظاهری بسیار شیک و کت و شلوار اتو کشیده‌ای بر تن داشتند. آنقدر خوب حرف می‌زدند که کاملا به آنها اعتماد کردم.

دو مرد جوان با کشیدن یک چک به مبلغ 410 میلیون ریال مقدار 5 هزار کیلو برنج از من خریده و با یک کامیون بردند. روز بعد وقتی به بانک مراجعه کردم تا چک را نقد کنم معلوم شد چک سرقتی بوده و هیچ اعتباری ندارد.

با توجه به این اظهارات، مأموران پلیس آگاهی نور اطلاعات و نشانی‌های ظاهری دو مرد کلاهبردار را همراه تصاویر ثبت شده در دوربین‌های مداربسته داخل فروشگاه مورد ارزیابی و بررسی‌های دقیق قرار دادند.

در جریان این اقدامات پلیسی بود که مشخصات دو خریدار شیاد برنج از سوی مأموران شناسایی شد.

یافته‌های مأموران نشان می‌داد که یکی از مردان کلاهبردار «حمید» نام دارد و از ساکنان یکی از شهرهای شمال کشور است.

با توجه به این اطلاعات ردیابی مخفیگاه وی در دستور‌کار پلیس آگاهی نور قرار گرفت تا اینکه رد او در یکی از محلات این شهرستان به دست آمد.

پلیس با توجه به اهمیت ماجرا این منطقه را به محاصره خود در‌آورد تا اینکه بعد از ساعت‌ها مراقبت‌های نامحسوس هنگامی که کلاهبردار در حال ورود به مخفیگاهش بود، از سوی پلیس بازداشت شد.

با دستگیری حمید و انتقال او به آگاهی نور، تحقیقات و بازجویی‌ها از او آغاز شد. با وجود انکار‌های نخستین وی، ‌وقتی مدارک و مستندات پلیس را دید لب به اعتراف گشوده و راز اقدامات خلافکارانه خود و یکی از همدستانش را فاش کرد.

با اطلاعاتی که وی از مخفیگاه همدستش در اختیار مأموران قرار داده بود، ‌پلیس او را ردیابی و بازداشت کرد.

متهم بازداشت شده نیز با تأیید اظهارات همدستش به سه کلاهبرداری سریالی از فروشگاه‌های برنج در دو استان مازندران و گیلان اعتراف کرد.

سرهنگ گرجی‌پور، فرمانده انتظامی نور، در این باره با اشاره به اینکه دو کلاهبردار حرفه‌ای اقدام به خرید 15 هزار کیلو برنج از کشاورزان شمالی به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال کرده بودند، گفت: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس آگاهی نور مبنی بر اینکه شخصی ناشناس به نمایندگی یکی از شرکت‌های صنعتی در ازای خرید 5 هزار کیلو برنج یک چک 410 میلیون ریالی سرقتی تحویل وی داده، موضوع در دستور‌کار مأموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی شهرستان قرار گرفت .

مأموران با بررسی‌های همه‌جانبه و انجام تحقیقات گسترده پلیسی موفق شدند متهم به نام «حمید - ق» و همدستش به نام «حمید - ع» را شناسایی و با هماهنگی با مرجع قضایی آنان را در اقدامی غافلگیرانه دستگیر کنند .

حمید در بازجویی‌ها تاکنون به 3 کلاهبرداری از کشاورزان و فروشگاه‌های بزرگ برنج در شهرستان‌های ساری، لنگرود و نور و خرید 15 هزار کیلو برنج با ارائه چک‌های مسروقه از شرکت موصوف به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتراف کرد.

سرهنگ گرجی‌پور، فرمانده انتظامی شهرستان نور، از شهروندان خواست با هوشیاری و توجه به هشدار‌های پلیس اجازه سوء‌استفاده عده‌ای مجرم که کلاهبرداری را راهی برای به دست آوردن سرمایه‌های هنگفت خود قرار داده‌اند، ندهند.ارسال نظر