پرونده کدخبر: 442 ارسال پرینت 2

رکنا: عامل سرقت مرگبار که در آن دختر جوانی به قتل رسیده و قاتل فراری شده بود، در پاتوق کیف‌قاپ‌های حرفه‌ای پایتخت دستگیر شد.

دستگیر شد.

از ساعت 23:30 دقیقه 6 آبان‌ماه امسال وقتی پلیس 110 در جریان جنایتی قرار گرفت که در آن دختر به دست یک کیف‌قاپ خودر‌وسوار از پا در‌آمده بود، ماجرا را به تجسس کلانتری 140 باغ‌فیض گزارش داد و خیلی سریع تیمی تحقیقی خود را به خیابان آیت‌ا... کاشانی و بعد از بلوار اباذر رساندند.

در بررسی‌های اولیه مشخص شد دختر 29 ساله‌ای برای جلوگیری از سرقت کیف دستی‌‌اش از سوی کیف‌قاپ بی‌رحم با فریادهای «دزد، دزد» از خودروی مرد تبهکار آویزان شده و در این تعقیب و گریز با سقوط از آن و برخورد با جدول به کام مرگ فرو‌رفته است.

با توجه به فرار قاتل از صحنه مرگ دختر جوان با دستور بازپرس ایلخانی از شعبه هشتم دادسرای ناحیه 27 تهران تیمی تخصصی از اداره ویژه قتل پلیس آگاهی دست به کار شدند تا رازگشایی کنند.

همان شبانه بازپرس جنایی و تیم پلیس آگاهی به تحقیقات ویژه‌ای در صحنه جنایت دست زدند و پی بردند «فرناز» وقتی سوار خودروی پژو 206 خود از پارکینگ خانه‌شان خارج شده و در حالی که کیف دستی‌اش در صندلی عقب خودرو قرار داشت، به قصد صدا زدن مادر و خواهرش که قرار بود همگی شبانه به میهمانی خانه یکی از بستگان بروند، از خودرو پیاده شده و همزمان مردی تنومند با دیدن شرایط ویژه‌ای که برای سرقت داشت، اقدام به برداشتن کیف دستی فرناز که در صندلی عقب خودروی قربانی رها شده و وی نیز از آن فاصله گرفته بود کرده و سپس پشت فرمان پراید نوک‌مدادی‌رنگ با سرعت گریخته است و در این صحنه فرناز به جای اینکه تنها مشخصات پراید و مرد کیف‌قاپ را به خاطرش بسپارد، با مشاهده صحنه سرقت کیف دستی، با پای پیاده خودش را به در سمت راننده پراید نوک‌مدادی‌رنگ رسانده و از پنجره خودرو آویزان شده است.

این اقدام خطرناک فرناز در حالی صورت گرفته بود که دزد که به تنهایی داخل خودرواش بود با بی‌اعتنایی پا روی پدال گاز فشرده و پس از 400 تا 500 متر حرکت و سرعت جنون‌آمیز، پرایدش را با حرکات زیگزاگی به سمت جدول سیمانی وسط بلوار نزدیک کرده و قرار گرفتن فرناز بین خودرو و بلوک سیمانی باعث برخورد شدید وی با بلوک سیمانی و سقوط مرگبارش شده است و دزد قاتل نیز به سرعت و با پرایدش گریخته است.

متخصصان پزشکی قانونی که همراه با تیم قضایی و پلیسی خود را به قتلگاه فرناز رسانده بودند، پس از معاینات ویژه علت مرگ این دختر را اصابت شدید سر به زمین و جدول و شکستگی شدید جمجمه از چندین قسمت دانستند.

کار‌آگاهان با دستور بازپرس به تحقیق از رهگذران و مادر و خواهر فرناز پرداختند و همزمان با به دست آوردن اطلاعاتی در زمینه مشخصات قاتل به بررسی تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مداربسته پیش‌بینی شده در تعدادی از مجتمع‌های مسکونی خیابان اباذر و در مسیر تعقیب و گریز مرگبار موفق به شناسایی پلاک پراید نوک‌مدادی شدند و پی بردند این خودرو برای مردی 30 ساله به نام «روزبه» است و کلکسیون جرائم روزبه نشان می‌داد که او از تبهکاران قدیمی پلیس آگاهی بوده و بارها به خاطر جرائم سرقت و همچنین شکار شیطانی زنان و دختران دستگیر و پشت میله‌های زندان افتاده است.

خیلی زود مخفیگاه روزبه در محدوده میدان انقلاب تهران ردیابی شد، اما وقتی کارآگاهان جنایی خود را پشت در این خانه رساندند، دریافتند قاتل فراری از شب جنایت آنجا را ترک کرده و فراری است و همین نشان می‌داد وی از قتل فرناز اطلاع داشته و از ترس لو رفتن گریخته است.

قاتلی در پاتوق دزدان

در شرایطی که روزبه هیچ ردپایی از خود برجای نگذاشته بود و پلیس جنایی تهران در همه شاخه‌های تجسسی به بن‌بست خورده بود، وقتی طرح غافلگیرانه و شبانه دستگیری دزدان حرفه‌ای از سوی پلیس آگاهی تهران به مرحله اجرا گذاشته شد و در آن دزدان حرفه‌ای بسیاری بازداشت شدند، هیچکس تصور نمی‌کرد مرد جوانی که در پاتوق تبهکاران به دام افتاده، همان روزبه است و راز مخوفی دارد.

در یکی از این عملیات‌ها، مأموران پایگاه ششم پلیس آگاهی موفق به دستگیری شبکه‌ای از کیف‌قاپ‌ها شدند که با تجسس روی تک‌تک آنها برای افشای جرائم‌شان، کارآگاهان متوجه شدند یکی از کیف‌قاپ‌ها که از اعضای اصلی باند تبهکاران خیابانی است، روزبه نام دارد و به خاطر قتل دختری در جریان سرقت تحت تعقیب است.

این هماهنگی اطلاعاتی کافی بود تا راز روزبه فاش شود و وی از سوی کارآگاهان جنایی تحت بازجویی قرار گیرد.

دزد قاتل ابتدا سکوت کرد، اما وقتی از سوی شاهدان جنایت شناسایی شد و فیلم اقدام هولناک خود را دید، اقرار کرد فرناز را در جریان کیف‌قاپی به قتل رسانده است.

وی گفت: از وقتی آلوده شیشه شدم، چون تهیه هزینه‌اش سخت بود، نتوانستم تنها با مسافرکشی پول کافی به دست بیاورم و به خاطر همین عضو باند کیف‌قاپ‌ها شدم.

روزبه ادامه داد: شب جنایت در خیابان آیت‌ا... کاشانی سوار خودروام در حرکت بودم که دختر جوانی را دیدم که خودرواش را رها کرده و به سمت خانه‌اش می‌رود. بلافاصله نقشه سرقت کیف یا موبایلش را کشیدم و همین کار را هم کردم، اما آن دختر کاری کرد که تصورش را نداشتم و چون شیشه کشیده بودم کنترل کارهایم را از دست دادم و با تصمیم خطرناکی او را به بلوک سیمانی بلوار کوبیدم و گریختم. این دزد جنایتکار گفت: از همان شب دیگر به خانه نرفتم و در پاتوق اعضای باند بودم تا اینکه شبانه دستگیر شدم. بنابر این گزارش، با توجه به اقرار روزبه به این کیف‌قاپی مرگبار و شناسایی شدن وی از سوی شاهدان قتل فرناز، با دستور بازپرس جنایی وی برای تحقیقات بیشتر در افشای دیگر جرائم احتمالی‌اش و بازسازی صحنه جنایت در اختیار مأموران اداره 10 پلیس آگاهی تهران قرار دارد.

هشدار پلیس

سرهنگ حاجی‌زاده، معاون جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران، در توصیه‌هایی به مردم گفت: در زمان برخورد با دزدان بویژه زورگیران خطرناک به هیچ عنوان با آنان درگیر نشده یا در برابر آنها مقاومت نکنید و تنها نسبت به خاطر سپردن دقیق چهره دزدان، علامت‌های مشخصه آنان از قبیل جای زخم، محل و شکل خالکوبی، نوع گویش و لهجه و همچنین نوع موتور یا خودرو و مشخصات آن بویژه شماره‌پلاک، رنگ و... اقدام کنید.

وی افزود: دزدان از سهل‌انگاری طعمه‌هایشان سوء‌استفاده می‌کنند و با کمی دقت و هوشیاری می‌توان از به دام افتادن خودمان جلوگیری کنیم.ارسال نظر