پرونده کدخبر: 412 ارسال پرینت 8

رکنا: یک مهندس کامپیوتر با جعل مهر پزشکی به معاینه بیماران می‌پرداخت تا اینکه رازش در نسخه‌های عجیبش فاش شد. از ساعت 30/7 غروب 9 آبان‌ماه امسال، ماجرای یک پزشک مرموز که برای بیماران نسخه هم می‌نوشت، در شمال‌شرق تهران لو رفت و مأموران کلانتری 144 جوادیه تهرانپارس وارد عمل شدند

مدیر یک درمانگاه که از سوی مسؤول داروخانه‌ای پی به فریبکاری پزشک عمومی برده بود، وقتی مأموران را دید، ادعا کرد دکتر «محمدحسن فاتحی‌نیا» از ارائه مدارک قانونی خودداری می‌کند و در طول این مدت نیز برای تعدادی از بیماران تجویزهای پزشکی کرده است.

اما پزشک مرموز باز اصرار داشت که همه اشتباه می‌کنند و با دیدن مأموران گفت: من پزشک عمومی هستم و در تهیه مهر پزشکی من اشکالی به وجود آمده که در اسرع وقت برطرف خواهد شد. اما مدیر درمانگاه داستان دیگری داشت، وی گفت که یکی از مدیران داروخانه تهرانپارس وی را در جریان جعل این دکتر قرار داده است و افزود: با انتشار آگهی استخدام در خصوص همکاری با پزشک عمومی، یک مرد که خود را دکتر محمدحسن فاتحی‌نیا با شماره نظام‌پزشکی معرفی کرده بود به درمانگاه آمد و پس از توافق بر سر نحوه همکاری، از چند روز پیش اینجا مشغول به کار شد. وی افزود: در این مدت چندین‌بار از وی خواهش کردم تا مدارک پزشکی خود را ارائه کند، اما هر بار به بهانه‌های مختلف موضوع را به زمانی دیگر موکول می‌کرد تا اینکه در چندین نوبت و با طرح شکایت تعدادی از بیماران مبنی بر عدم بهبود و برطرف نشدن بیماری‌شان، به نحوه عملکرد درمانی ایشان مشکوک شدم. سرانجام در تماس یکی از مدیران داروخانه که از دوستان من است، متوجه شدم در چندین نوبت دکتر فاتحی‌نیا اقدام به ارائه نسخه‌های دارویی به بیماران خود کرده که این نسخه‌ها همه مورد اعتراض پرسنل داروخانه قرار گرفته است و همین باعث شد موضوع را به پلیس اطلاع داده تا آنها نسبت به تحقیق از این مرد و بررسی مدارک اقدام کنند. این سناریوی عجیب که ناشی از جعل مدارک و کلاهبرداری در نقش دکتر بود با دستور دادیار 5 دادسرای ناحیه 4 تهران پیش روی مأموران اداره 13 پلیس آگاهی تهران قرار گرفت. با آغاز رسیدگی به این اقدام هولناک که یک مرد خونسردانه بیماران را معاینه می‌کرد، مشخص شد شماره نظام‌پزشکی اعلام شده از سوی وی متعلق به یک خانم دکتر است که از سال 77 در توابع تهران مشغول به کار است. در ادامه فاش شد این دکتر قلابی محمدحسن 42 ساله است که تاکنون هیچگاه در رشته پزشکی یا حتی رشته‌های مرتبط با پزشکی تحصیلات دانشگاهی نداشته است.این مرد شیاد که می‌دید رازش فاش شده است، در بازجویی‌ها گفت: من لیسانس مهندسی کامپیوتر دارم. جعل‌ها را قبول دارم. مدارک پزشکی و مدارک دانشگاهی را نیز جعل کرده‌ام. وی افزود: در نقش پزشک عمومی فعالیت کرده‌ام و هیچ مرکز درمانی دیگری نیز نرفته‌ام. بنابر این گزارش، با وجود اصرار این پزشک مبنی بر اینکه تنها یک بار سعی داشته در مطب کار کند، بررسی‌های پلیسی نشان می‌دهد وی با همین شگرد در مراکز درمانی زیادی کار کرده است. این گزارش حاکی است، با توجه به جعل عنوان پزشک عمومی از سوی مرد شیاد و احتمال مراجعه وی به دیگر مراکز درمانی سطح شهر تهران در پوشش پزشک و انجام کلاهبرداری بدین شیوه و شگرد و برای افشای دیگر جرائم احتمالی، بازپرس خواستار انتشار عکس وی شد و از کسانی که این دکتر قلابی را می‌شناسند و اطلاعاتی از اقدامات تبهکارانه مشابه وی دارند، خواست آن را با شماره 51055513-021 در اختیار اداره 13 پلیس آگاهی تهران قرار دهند.

مهندس کامپیوتر آمپول‌زن

گفت‌وگوی خط قرمز با دکتر قلابی

خیلی خونسرد است و مدام می‌گوید مقصر مدیر درمانگاه است!

کجا زندگی می‌کنی؟

بچه تهران نیستم، مسافرم و در مسافرخانه زندگی می‌کنم.

کدام محله؟

مسافرخانه‌های ناصرخسرو یا میدان راه‌آهن.

اسم واقعی؟

محمدحسن!

مدرک واقعی؟

لیسانس کامپیوتر.

اما در آن هم دست برده و نوشته‌ای دکترای کامپیوتر!

بله، آن را هم جعل کردم!

چرا، مگر شغل نداری؟

کار می‌کنم، مدیر یک شرکت رایانه‌ای در شهرمان هستم.

دکتربازی را دوست داری؟

نه، همینطوری وسوسه شدم.

مگر می‌شود؟!

بله، شد.

اما انگار از خیلی وقت پیش پزشکی می‌کنی؟

نه، همین یک بار بود.

مهر را از کجا آوردی؟

آن را جعل کردم.

می‌دانستی شماره نظام‌پزشکی متعلق به یک خانم‌دکتر است؟

خیر، نمی‌دانستم.

شناختی به علم پزشکی داری؟

یک کتاب است که آن را مطالعه کردم.

فقط یک کتاب کافی است کسی مثل تو نسخه بنویسد؟

سعی می‌کردم داروهای بی‌ضرر بنویسم.

فکر نکردی خطرناک است؟

نه، نسخه‌هایم خطری نداشتند.

پس درمان بیماری‌ها چطور؟

به آن فکر نکرده بودم.

چرا و با چه انگیزه‌ای؟

نمی‌دانم، مقصر رئیس درمانگاه است که از من مدرک نخواستند و خودشان اصرار کردند طبابت کنم.

آنها مقصرند؟

بله، وگرنه من اینجا کار نمی‌کردم.

ازدواج کرده‌ای؟

بله، بعد طلاق گرفتیم.

چرا؟

مشکل عصبی دارم و نتوانستم با همسرم زندگی کنم.

اگر بیماری به نسخه تو آلرژی می‌داد و میمرد، چه می‌کردی؟

(سکوت).ارسال نظر