رکنا: رشد طلاق توافقی درصد بالایی از انواع طلاق را به خود اختصاص داده است که عمدتاً بین سنین 22 تا 38 سال و در سال‎های ابتدای زندگی رخ می‌دهد و بدترین آنها را طلاق عاطفی و یا در اصطلاح طلاق خاموش می‌نامند.

«محمدعلی حمیدیان» معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در امور پیشگیری از وقوع جرم در پنجمین کارگاه مداخله در فرآیند طلاق اظهار کرد: امروزه در کشور شاهد افزایش برخی معضلات اجتماعی از جمله طلاق هستیم که به شکل چشم گیری رو به رشد است و برطبق آمارهای رسمی از هر 4 یا 5 ازدواج صورت گرفته یک مورد آن متأسفانه به طلاق انجامیده است.

وی ادامه داد: برهمین اساس کشور ما بعد از کشورهایی چون آمریکا، دانمارک و مصر چهارمین کشور پرطلاق دنیا محسوب می شود و با عنایت به این روند شاهد رشد طلاق توافقی درصد بالایی از انواع طلاق را به خود اختصاص داده است که عمدتاً بین سنین 22 تا 38 سال و در سالهای ابتدای زندگی رخ می دهد و بدترین آنها را طلاق عاطفی و یا در اصطلاح طلاق خاموش می نامند.

حمیدیان در ادامه افزود: در پیدایش معضل طلاق عواملی منجمله اعتیاد، فقر و بحران های اقتصادی، خشونت در خانواده، فقدان مهارت های زندگی، عدم روابط عاطفی- جنسی-روانی مناسب بین زوجین، رفاه زدگی و دخالت های نابجای اطرافیان را می توان از مهترین دلایل بروز این پدیده در کشور بیان کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تلاش برای کاهش معضل طلاق است و عوامل پیشگیرانه ای همچون تامین اشتغال سرپرست خانواده و مبارزه با بیکاری، پیشگیری از اعتیاد جوانان ، توانمند کردن زنان در تامین زندگی، آموزش آگاهی های اجتماعی، مبارزه با عوامل فساد و فحشا و باندهای مخرب از مهمترین اقدامات تأثیرگذار در کاهش طلاق در کشور است.

لازم به ذکر است کارگاه مداخله در فرآیند طلاق علل و راهکارهای اجرایی برای پیشگیری و کاهش طلاق با حضور مربیان، اساتید و مشاورین مجرب را مورد بررسی و شناسایی قرار می دهد.


ارسال نظر