رکنا: بخش مهمی از تشکیلات قضایی، مربوط به قضات است و نمی توان قاضی را جدای از پرهیزکاری تعریف کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری خوزستان، رنجبر در همایش استانی قضات دادگستری استان افزود: در دین اسلام، مسئولیت خطیر قضاوت استمرار اهداف نبوت و امامت است و خداوند تبارک و تعالی هنگامی که به حضرت داوود (ع) مقام قضاوت را می دهد، به او توصیه هایی می کند.
وی ادامه داد: یکی از توصیه های خداوند به ایشان، قضاوت به حق میان مردم و توصیه دیگر، دوری از هوا و هوس بوده است.
رنجبر با بیان این که قضات باید همواره این دو توصیه و سایر نکات لازم برای قضاوت صحیح را به خاطر داشته و به کار گیرند، تصریح کرد: علاوه بر اینکه افراد برای تصدی قضاوت مورد آزمون قرار می گیرند و ارزشیابی می شوند، عملکرد آنان در طول دوران خدمت نیز بررسی می شود.
وی گفت: علاوه بر بازرسی های آشکاری که صورت می گیرد، در طول سال بازرسی های پنهان نیز انجام و هر گونه رفتار اشتباه از سوی بازرسان رصد می شود.
رنجبر بیان کرد: در این بازرسی ها به دنبال دام گذاشتن نیستیم و در واقع هدف اصلی از بازرسی ها، برداشتن دام از پای قضات و پیشگیری است.
معاون دادستان انتظامی قضات کشور، تندخویی، همنشینی با افراد ناباب و دارای سوء شهرت، ارتباط نامتعارف با اصحاب پرونده، وکلا و کارشناسان، پوشیدن لباس نامتناسب با شان قضا و استفاده از الفاظ نادرست را از مصادیق تخلف در امر قضاوت برشمرد.
رنجبر تصریح کرد: قضات نظام جمهوری اسلامی ایران انسان های شریف، پاکدامن، با صداقت و خداترسی هستند و اگر موارد خلاف قانون اتفاق می افتد، به سبب عدم مراقبت هایی است که در برخی مسایل صورت می گیرد.


ارسال نظر