رکنا: معاون رئیس قوه قضاییه گفت: به زودی قانون جدید شورای حل اختلاف اجرایی می شود.

به گزارش دادگستری استان خوزستان، حجت الاسلام والمسلمین محمّدمهدی احمدی میانجی در دوازدهمین همایش شوراهای حل اختلاف خوزستان بر اجرای قانون جدید شورای حل اختلاف تاکید کرد و گفت: قانون شورای حل اختلاف پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، از سوی شورای نگهبان ایراداتی مطرح شد.
وی ادامه داد: این قانون مجدداً هفته گذشته در کمسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و ایرادات رفع شده است که انشاءا... به زودی با ابلاغ این قانون، اجرایی می شود.
رئیس مرکز امور شورای حل اختلاف کشور گفت: در قانون جدید، قوه قضاییه مکلف شده است 20 درصد از کارکنان رسمی اداری را از نیروهای شورای حل اختلاف انتخاب کند.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش پاداش کارکنان شورای حل اختلاف افزود: تعداد زیادی از اعضای شورای حل اختلاف جوانانی هستند که با تحصیلات بالای دانشگاه در آنجا شاغل هستند و خوشبختانه برای افزایش دستمزد آنان اقداماتی در حال انجام است.
رئیس کل دادگستری استان نیز در این همایش گفت: برای اصلاح فرهنگ های غلط در جامعه باید از ظرفیت شورای حل اختلاف استفاده کرد.
فرهاد افشارنیا با اشاره به حجم زیاد پرونده‌های وارده به دادگستری اظهار کرد: سال گذشته قریب به 600 هزار فقره پرونده وارد دادگستری شده که شورای حل اختلاف توانسته در این زمینه به دادگستری کمک کند تا در امر قضازدایی به خوبی حرکت کند. بخشی از پرونده ها در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفتند که همین امر باعث شد مراجعات مردمی به دادگستری کاهش یابد.
افشار نیا بر اهمیت نقش شوراهای حل اختلاف در اصلاح فرهنگ‌های غلط جا افتاده در جامعه تاکید کرد و گفت: شورای حل اختلاف در راستای فرهنگ‌سازی می‌تواند حرکات مثبتی انجام دهد و با توجه به اینکه خوزستان از قومیت‌های متعددی برخوردار است، ظرفیت بالایی برای صلح و سازش بین طرفین دعوا دارد.
وی افزود: در حال حاضر قانون شورای حل اختلاف در حال اصلاح است که امیدواریم مشکلاتی هم که وجود دارد، برطرف شود، زیرا شوراهای حل اختلاف ریشه در صدر اسلام دارد و این شوراها باید مورد حمایت قرار بگیرد.


ارسال نظر