رکنا: به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، رئیس کل دادگستری استان گفت: چنانچه جرم انتخاباتی اتفاق افتاد، قوه قضاییه باید در اسرع وقت و خارج از نوبت با قاطعیت و بی‌طرفی به آن جرم رسیدگی کند، مرتکبان جرم را مورد تعقیب قرار دهد و حکم عادلانه‌ای را صادر کند.

یدالله موحد در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در محل دادگستری کل با تبریک سالروز آغاز ولایت و امامت امام زمان (عج) اظهار داشت: در سال جاری دو انتخابات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را پیش رو داریم.
وی بیان داشت: قوه قضاییه هم بر اساس قوانین حاکم بر اجرای فرآیند انتخابات تکالیفی را بر عهده دارد و مهمترین تکلیفی که در راستای برگزاری یک انتخابات سالم به عهده قوه قضاییه گذاشته است، رصد، پیش‌بینی و پیشگیری از جرایم انتخاباتی است.
رئیس کل دادگستری استان عنوان کرد: کارگروه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی مطبوعات با همکاری اصحاب رسانه و دستگاه‌های ذیربط در کرمان تشکیل شده است.
موحد ادامه داد: بر اساس مقررات جزایی به ویژه مقررات فصل ششم، هفتم و نهم قانون مجلس شورای اسلامی که قانونگذار برخی از رفتارهایی که سرآمد و اصول حاکم بر برگزاری انتخابات را مخدوش و یا نقض می‌کند، برای آن ضمانت اجرای کیفری و یا اداری به عنوان جرایم انتخاباتی و یا تخلف انتخاباتی در نظر گرفته است.
وی افزود: نخستین اصل این است که انتخابات باید بر اساس قانون برگزار شود، یعنی حاکمیت قوانین در جریان برگزاری انتخابات است و هر رفتاری که این اصل را نقض کند و یا مغایر با این اصل باشد قانونگذار برای آن تعریف جزایی ارائه داده و مجازات معین کرده است.
موحد با اشاره به اینکه در بحث انتخابات 25 عنوان جزایی در فضای مجازی و 28 عنوان جزایی در عالم واقع داریم بیان کرد: این دو مصادیق مشترکی هم دارند و ممکن است، توهین، اهانت و هتک‌حرمت در هر دو فضا اتفاق بیفتد.
وی بیان کرد: این جرایم 28گانه یا 25گانه احصا شده‌اند و قوه قضاییه نیز جرایم را پایش و رصد می‌کند و تلاش دارد، این جرایم اتفاق نیفتد.

رئیس شورای قضایی استان کرمان عنوان کرد: یکی از وظایف قوه قضاییه، پیشگیری از جرایم انتخاباتی است و به این منظور ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در دستگاه قضایی در سطح ملی، استانی و شهرستانی شکل گرفته است.ارسال نظر