رکنا: دادستان عمومی و انقلاب تهران، در نشست مشترک قضات و مسئولان دادسراها، تمرکز بر شناسایی و انهدام باندهای بزرگ قاچاق مواد مخدر را الزامی دانست.

عباس جعفری دولت آبادی، در نشست مشترک معاونان دادستان و سرپرستان دادسراها و قضات دادسرای مواد مخدر تهران و رئیس پلیس مواد مخدر، وجود 10 هزار زندانی مواد مخدر در زندان‌های تهران را بیانگر جدی بودن وظیفه دستگاه‌های مربوط در مقابله با این نوع جرایم دانست.
وی همچنین تمرکز بر روی باندهای بزرگ قاچاق مواد مخدر را با دستاوردهای بیشتر توصیف کرد و افزود: تمرکز بر روی پیشگیری، رفع آسیب‌ها، تشدید مقابله با جرایم مواد مخدر و ضربه زدن به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مواد مخدر مهم‌ترین راهکار برخورد با این جرایم است. وی سپس اظهار داشت: قانون مبارزه با مواد مخدر و اسناد بالادستی بر پیشگیری از جرایم مواد مخدر تأکید دارد.
دادستان تهران حضور معتادان متجاهر را یکی از مشکلات مهم کلان شهر تهران برشمرد و گفت: این معتادان چهره پایتخت را مخدوش کرده‌اند. در حوزه معتادان همه دستگاه‌ها باید همکاری کنند و این کاری نیست که تنها پلیس و دستگاه قضایی آن را به سرانجام برسانند بلکه سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه همکاری کنند. وی بیان داشت: نکته مهم‌تر از لزوم همکاری و هماهنگی میان دستگاه‌های مرتبط با موضوع اتخاذ سیاستی است که معتادان به چرخه قبلی بازنگردند، زیرا در حال حاضر، چرخه اعتیاد به نحوی است که معتاد پس از درمان دوباره به چرخه قبلی بازمی‌‌گردد. وی با تقدیر از اقداماتی که در جمع‌آوری معتادان متجاهر در سطح شهر تهران انجام شده، باردیگر بازگشت این افراد و تکرار این چرخه را ایراد جمع‌آوری این افراد خواند.

جعفری دولت‌آبادی بخشی از جریان پول‌شویی در کشور را ناشی از تجارت مواد مخدر دانست و اضافه کرد که برخی پرونده‌های پول‌شویی با جرایم مواد مخدر مرتبط است.
وی با بیان این که قاچاقچیان مواد مخدر برای فرار از ضبط، اموال و دارایی‌های خود را به نام اشخاص دیگری ثبت می‌کنند، تأکید کرد: شناسایی اموال متهمان و ردیابی وجوه ناشی از مواد مخدر مهم‌ترین ضربه به عقبه این تجارت محسوب می‌شود.
دادستان تهران، در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به طرح اتهامات حقوق بشری از سوی برخی کشورهای غربی پیرامون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، در ایران اضافه کرد: رسیدگی و محکومیت مجرمین جرایم مواد مخدر بر اساس مستندات پرونده‌ها و قوانین موضوعه کشور صورت می‌گیرد. به‌ویژه این که قانون جدید آیین دادرسی کیفری تجدید نظر از سوی دیوان عالی کشور در پرونده‌های جرایم مواد مخدر در مورد مجازات‌های سنگین را پذیرفته است .
در ادامه این نشست سردار مویدی رئیس پلیس مواد مخدر کشور، مواد مخدر را تهدید جهانی دانست و گفت: در پایتخت با همکاری نهادها و سازمان‌های متولی وضعیت نسبتاً خوبی فراهم شده است.
رئیس پلیس مواد مخدر کشور با بیان این که سازمان متبوع او اقدامات پیشگیرانه را در خصوص مواد مخدر به عمل خواهد آورد خواستار حمایت بیشتر همه دستگاه‌ها برای مقابله با این جرایم شد.
در ادامه این جلسه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی آخرین وضعیت فعالیت‌های دستگاه متبوع خود در خصوص جمع‌آوری معتادین متجاهر را تشریح کردند. در این جلسه هم‌چنین تعدادی از معاونان دادستان و چند نفر از قضات دادسرا در مورد مبارزه با مواد مخدر راهکارهایی پیشنهاد کردند.ارسال نظر