رکنا: رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا بااشاره به شگردهای برداشت غیرمجاز از حسابهای بانکی گفت: یکی از این شگردها برداشت از کارت‌های مسروقه است که برای جلوگیری از آن کارتها مسدود می شود.

سرهنگ علیرضا آذردرخش گفت: برخی از افراد سودجو با سرقت کارت‌های بانکی اقدام به برداشت از حساب بانکی می‌کنند. متاسفانه کم‌دقتی هموطنان و حسن اعتماد آنها در این امر بسیار موثر است، به نحوی که اگر رمزهای کارت‌های بانکی را در کنار کارت نگذارند، اجازه سوء‌برداشت از حساب‌های بانکی وجود نخواهد داشت.
وی با اعلام اینکه استفاده‌کنندگان از کارت‌های بانکی باید رمزهای عبوری خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند، افزود: تمامی بانک‌ها امکان مسدودسازی کارت‌های بانکی را در همان لحظه فراهم کرده‌اند، بدین صورت که با برقراری تماس تلفنی با شماره‌های اعلام شده و ارائه مشخصات خود از قبیل شماره ملی و شماره شناسنامه می‌توان کارت مسروقه موردنظر را مسدود کرد و برداشت و انتقال وجه دیگر از این کارت امکان‌پذیر نخواهد بود.
سرهنگ آذردرخش در ادامه با اشاره به خدمات بدون کارت دستگاه‌های ATM از سوی برخی بانک‌ها گفت: در این روش شما بدون همراه داشتن کارت و فقط با دانستن شماره کارت و رمز ورود می‌توانید عملیات بانکی مثل برداشت، انتقال وجه و ... را انجام دهید، لذا در حفظ اطلاعات کارت بانکی باید بیشتر از قبل مراقب بود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از امکاناتی که می‌توان با استفاده از خدمات بدون کارت انجام داد، مسدودسازی کارت بانکی است که به کاربران این اجازه را می‌دهد در صورت مفقودی یا سرقت کارت بانکی، بلافاصله کارت مورد نظر را مسدود کنند تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری به عمل آید.
رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در خصوص نحوه استفاده از قابلیت مسدودسازی کارت‌های بانکی از طریق دستگاه خودپرداز گفت: این قابلیت در بانک‌ها متفاوت بوده، ولی با مراجعه به اکثر دستگاه‌های خودپرداز و انتخاب دکمه ثبت می‌توان گزینه مسدودسازی را فعال کرد و با وارد کردن شماره کارت و رمز عبور، کارت مورد نظر را مسدود کرد.
این مقام انتظامی همچنین گفت: یکی دیگر از روش‌های مسدودسازی کارت‌های بانکی از طریق اینترنت بانک و نرم‌افزار موبایل بانک است که اکثر بانک‌ها دارای گزینه مسدودسازی و غیرفعال کردن کارت‌های بانکی هستند.
آذردرخش گفت: کاربران عزیز باید شماره کارت و رمز عبور خود را در حافظه نگهداری کنند تا در صورت لزوم استفاده از خدمات بدون کارت را بتوانند انجام دهند.
وی همچنین از شهروندان درخواست کرد در صورت مواجه با هر مورد مشکوک آن را از طریق وب‌سایت پلیس فتا و در بخش مرکز فوریت‌های سایبری به پلیس فتا اطلاع دهند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.ارسال نظر