رکنا: پلیس در کشف قاچاق کالا و ارز با افزایش 13 درصدی مواجه بوده است.

سردار حسین اشتری رئیس پلیس ایران صبح دیروز در حاشیه همایش تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در مقر ستاد ناجا برگزار شد، گفت: با راه‌اندازی قرارگاه مقابله با قاچاق کالا و ارز، برخورد با این پدیده تشدید شده و میزان کشفیات در این حوزه به لحاظ ریالی افزایشی 13 درصدی داشته است.

وی مقابله با پدیده قاچاق کالا و ارز را چند بعدی دانست و گفت: در مبادی ورودی اقدام‌های اولیه صورت گرفته اما با توجه به چند بعدی بودن مقابله در این حوزه همه دستگاه‌ها باید با جدیت وارد شوند.

فرمانده ناجا، سهم پلیس در برخورد با قاچاق کالا و ارز را قابل توجه ارزیابی کرد و افزود: مقابله با این پدیده به سراسر کشور ابلاغ شده و واحدهای پلیس با برنامه‌ریزی در این زمینه اقدام خواهند کرد. در موضوع مقابله با قاچاق کالا و ارز هدف اولیه ما مبارزه با شبکه‌ها و باندهای وارد‌کننده است و از این رو هماهنگی‌های لازم با دریابانی و مرزبانی انجام شده و توصیه‌ها و دستورات لازم به آنان ابلاغ شده است.

فرمانده پلیس تصریح کرد: دستگاه‌های دیگر نیز باید همکاری لازم را در این خصوص با ناجا داشته باشند تا بتوان تا پایان سال شاهد اقدام‌ها و دستاوردهای خوبی در این حوزه بود.

سردار محمدرضا مقیمی رئیس پلیس آگاهی نیز گفت: از 21 آبان ماه پارسال تا 21 آبان ماه امسال برای مبارزه با قاچاق کالا برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد و اقدام‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اولویت در این دوره مبارزه با قاچاق سوخت بود، اظهار کرد: در همین راستا مقدار قابل توجهی از سوخت به طور مشخص از استان‌های جنوبی کشور خارج می‌شد که ناجا موفق به مقابله با آن شد. متأسفانه برخی از خودروها باک‌های اضافه سوخت داشته یا سهمیه اضافه سوخت خود را به فروش می‌رساندند که در این زمینه طرح‌های مختلف عملیاتی در دستور کار قرار گرفته و با این خودروها نیز برخورد شد.

مقیمی با بیان اینکه اولویت پلیس آگاهی برای مقابله با قاچاق کالا جلوگیری از ورود آن به کشور است و نه کشف آن، اظهار کرد: اولویت ما این است که اصلاً کالای قاچاقی وارد کشور نشود.

سردار مقیمی از افزایش شناسایی و کشف باندهای بزرگ قاچاق کالا و ارز در 9 ماهه امسال خبر داد و گفت: گرچه این آمار افزایش داشته اما اختلاف عددی نسبت به سال گذشته در آن دیده نمی‌شود.

رئیس پلیس آگاهی ناجا همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره تمهیدات پلیس برای جلوگیری از ورود مواد محترقه به کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای سال یا به عبارتی در همه ماه‌های سال طرح‌های عملیاتی برای جلوگیری از ورود مواد محترقه به کشور انجام می‌شود اما با توجه به نزدیک شدن به ایام چهارشنبه پایان سال، از ابتدای بهمن ماه در قالب طرح‌های عملیاتی مقابله با ورود مواد محترقه به کشور تشدید خواهد شد.

وی افزود: البته در این حوزه نسبت به سال گذشته شاهد کاهش بوده‌ایم اما همان‌طور که گفتم از ابتدای بهمن ماه طرح‌های عملیاتی تشدید شده و مجرمان و گروه‌هایی که در این حوزه اقدام به فعالیت و قاچاق کرده بودند رصد خواهند شد.ارسال نظر