رکنا: یک راننده تاکسی در انگلیس که قصد پیوستن به گروه تروریستی و تکفیری داعش در سوریه را داشت به تحمل هشت سال و سه ماه حبس محکوم شد.

به گزارش شبکه انگلیسی 'بی بی سی'، در جلسه رسیدگی به این پرونده در دادگاه «اولد بیلی» لندن اعلام شد، «ناصر تاج» 26 ساله و اهل 'بدفورد' خود را آماده کرده بود با سفر به سوریه با یک زن تروریست ازدواج کرده و دست به عملیات انتحاری بزند.
ناصر تاج در فوریه گذشته (دی-بهمن 94) به دلیل زمینه سازی برای اقدامات تروریستی و نگهداری از نسخه هایی از نشریه «اینسپایر» وابسته به گروه تروریستی القاعده متهم شناخته شد. فرد مذکور در سال 2014 در عملیاتی ضربتی بازداشت شد. وکیل مدافع تاج در دادگاه رسیدگی به پرونده این تبعه انگلیسی مدعی شد که وی قصد داشته زندگی آرامی را به اتفاق همسر جدیدش در سوریه آغاز کند اما اندکی قبل از بازداشت، تصمیم خود را تغییر داده است. اما شواهد پلیس نشان می دهد که وی قطاری را برای عزیمت به بروکسل و سپس پرواز به ترکیه برای سال جدید میلادی رزرو کرده بود. به گفته دادستان این پرونده، وی با خرید بلیت بازگشت با استفاده از هواپیما، سعی در مخفی کردن اهداف واقعی خود داشته است. تاج ظاهرا پیشتر با معرفی خود به عنوان «ابوبکر الکشمیری» اقدام به گشودن حسابی کاربری در صفحه توئیتر کرده بود که اکنون دیگر در دسترس نیست. در تصویر زمینه حساب کاربری این راننده انگلیسی در توئیتر، عکسی از «محمد اموازی/Mohammed Emwazi» تبعه انگلیسی معروف به «جان جهادی» جلاد داعش مشاهده می شود که چندی پیش فیلمی از وی هنگام سربریدن منتشر شد و خود او در حملات هواپیماهای بدون سرنشین در نوامبر 2015 (آبان-آذر94) کشته شد.
«رایان برامر» از مقامات واحد اطلاعاتی ضدتروریسم منطقه شرق انگلیس گفت «تاج یکی از حامیان فعال داعش بوده که قصد داشته با عزیمت به سوریه به این گروه بپیوندد.»ارسال نظر