رکنا: وزیر خارجه مکزیک روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که دولت این کشور با استرداد "ال چاپو" به آمریکا برای محاکمه وی در این کشور موافقت کرده است.

ال چاپو 30 روز وقت خواهد داشت تا به این حکم اعتراض کند. وی از سوی مقام‌های ایالتی تگزاس و کالیفرنیا به اتهام جرم و جنایت سازمان یافته، اقدام علیه سلامت عمومی، قتل، پولشویی، حمل اسلحه و همچنین توزیع کوکائین تحت تعقیب است.

وزارت خارجه مکزیک در اطلاعیه‌ای تاکید کرده مقام‌های دولتی این کشور تضمین لازم را از سوی مقام‌های آمریکایی دریافت کرده‌اند و ال چاپو با مجازات اعدام رو به رو نخواهد شد.
تصمیم دولت مکزیک مبنی بر استرداد ال چاپو به آمریکا در حالی صورت می گیرد که وی 10 روز پیش از زندانی در 90 کیلومتری مکزیکوسیتی به یک زندان فدرال در نزدیکی مرز آمریکا فرستاده شد. به گزارش یورونیوز، "خواکین گوسمن" معروف به ال چاپو، یکی از قدرتمندترین رهبران باندهای قاچاق مواد مخدر جهان است. وی در ماه ژوییه سال 2015 توانسته بود از زندان فوق امنیتی مکزیک بگریزد. نیروهای امنیتی مکزیک با همکاری اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا در ماه ژانویه سال جاری (2016) توانستند وی را در خانه ای در ایالت «سینالوآ» در شمال غرب مکزیک دستگیر کنند.ارسال نظر