رکنا: امروزه کودکان در فضای غیرامن اینترنت به دنبال دانلود اپلیکیشن‌های متنوع، شبکه‌های ارتباطی و بعضاً غیرکاربردی هستند تا وقت خود را همانند دوستان خود در اینترنت بگذرانند.

آیا تمامی برنامه های موجود در فروشگاه های اپلیکیشن موبایل برای محدوده سنی کودکان نیز مناسب است؟ آیا برنامه های موجود در یک فروشگاه همگی امن هستند؟ آیا کودکان ما توانایی تشخیص برنامه های مناسب از غیر مناسب را دارند…؟

آمار نشان می‌دهد که کودکان صاحب موبایل حداقل روزی 6 بار به دستگاه خود سر می‌زنند و حداقل یک بار به اینترنت متصل می‌شوند.

اینها سوالاتی است که امروزه والدین را به فکر فرو برده است؛ طبیعتاً کنترل کودکان در فضای مجازی از اهمیت بسیار بالایی برخورد است، اما چگونه باید کودکان را در خرید و نصب برنامه از فروشگاه ها و استفاده های غیر ضروری محدود ساخت…؟

با ترفندهایی ساده که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم شما قادر به کنترل نصب برنامه ها در تلفن همراه هوشمند فرزندتان خواهید بود.

اگر فرزند شما صاحب یک دستگاه مبتنی بر اندروید است… مطالب زیر را دنبال کنید:

1 -استفاده از پروسه احراز هویت گوگل

سیستم احراز هویت گوگل پلی برای کودکان زیر 12 سال به گونه ای است که جهت خرید هر برنامه ای نیازمند مجوز خرید می باشند. این مجوز می تواند برای هر خرید بصورت جداگانه تعیین شود و یا اینکه یک مجوز را به مدت 30 دقیقه برای خرید کودک فعال نگه داشت.

اگرچه فروشگاه های دیگر نیز چنین محدودیتی را برای کودکان بوجود نمی آورند که توصیه می شود هرگز از آنها استفاده نشود. پیشنهاد می شود که با استفاده از تنظیمات User Control Area برای تحقق نصب هرگونه برنامه کاربردی، قابلیت انجام احراز هویت را فعال کنید.

2. از محدودیت احراز هویت در تمام دستگاه ها استفاده کنید

توجه کنید که این قابلیت به کمک حساب کاربری گوگل فعال می شود، لذا می توانید با تنظیم کردن یک اکانت در تمام دستگاه های اندرویدی این محدودیت را نیز ایجاد نمایید. اگر از سیستم عامل اندروید 6 بهره مند هستید، می توانید یک حساب کاربری جدید برای فرزند خود ایجاد کرده و دسترسی های آن را در بخش تنظیمات و امنیت، به حداقل برسانید. بدین منظور به آدرس زیر مراجعه کنید: Settings -> General -> Security

سپس در این بخش تیک گزینه Unknown Sources را بردارید تا نصب برنامه از منابع ناشناس امکان پذیر نباشد. البته در حساب کاربری خود می توانید تیک این گزینه را فعال نگه دارید اما لازم است تا کنترل دقیقی روی دانلود برنامه ها از منابع ناشناس داشته باشید.

اگر فرزند شما صاحب یک دستگاه مبتنی بر iOS است… مطالب زیر را دنبال کنید:

1. ایجاد محدودیت در تنظیمات تلفن همراه

به کمک مسیر زیر در دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل iOS و فعال کردن Restrictions شما قادر خواهید بود با وارد کردن یک پسورد محدودیت های لازم را اعمال نمایید: Settings -> General -> Restrictions

در این قسمت شما نیز می توانید برنامه های مورد نظر را انتخاب کرده و محدودیت لازم را ایجاد کنید.

2. محدود کردن انجام خرید به یک رمز عبور

با انتخاب و تنظیم یک رمز عبور قادر خواهید بود سیستم عامل را ملزم به درخواست پسورد قبل از انجام هرگونه خرید ازiTunes و یا AppStore نمایید. تنها فروشگاه های امن برای کاربران اپل، همین فروشگاه های نام برده هستند. بنابراین در صورت مشاهده فروشگاه های متفرقه، پیشنهاد می شود تا حساسیت بیشتری نسبت به آنها داشته باشید و یا در صورت لزوم آنها را کلاً کنار بگذلرید.

3. نظارت کامل بر حساب کاربری اپل فرزند خود

اگر فرزند شما به طور منحصر دارای حساب کاربری اپل است، می توانید برای ایجاد محدودیت خرید که در فوق مطرح شد، از تنظیمات Ask To Buy که مربوط به سیستم اشتراک خانوادگی است استفاده کنید.ارسال نظر