رکـنا : فردی که با جلب اعتماد یکی از شهروندان در شبکه های اجتماعی اینترنتی ، مبلغ 750 میلیون ریال کلاهبرداری کرده بود توسط کارشناسان پلیس فتا اصفهان شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی رییس پلیس فتا اصفهان گفت : در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری دوست اینترنتی از وی، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد شاکی مدتی پیش در یکی از شبکه های اجتماعی با شخصی غریبه آشنا شده که با او طرح دوستی ریخته و پس از اینکه رابطه ی آن ها عمیق تر می شود و اعتماد قربانی به او جلب می گردد، شخص کلاهبردار به او پیشنهاد فراهم کردن وامی به مبلغ 300 میلیون تومان را داده و در قبال آن مبلغ 75 میلیون تومان به عنوان ضمانت درخواست می کند.

این مقام مسئول عنوان داشت:با توجه به اعتمادی که شاکی به او داشته مبلغ درخواستی را فراهم می کند و به حسابی که فرد شیاد معرفی کرده بود واریز می کند،اما بعد از واریز مبلغ ، دیگر هیچ خبری از آن فرد نمی شود و حتی به ایمیل ها و تماس های تلفنی شاکی نیز پاسخ نمی دهد.
رئیس پلیس فتا استان ادامه داد: سرانجام کارشناسان این پلیس با انجام تحقیقات صورت گرفته در فضای مجازی و تلاش های شبانه روزی ظرف یک هفته توانستند متهم را شناسایی و دستگیر کنند.

سرهنگ مرتضوی گفت: بررسی های پلیس نشان می دهد اکثر پرونده های کلاهبرداری در فضای مجازی به دلیل اعتماد بی جا به افراد غریبه است و فضای مجازی به گونه است که افراد با هویت های جعلی با نیت سوءاستفاده از کاربران حضور یافته و دیگران را فریب می دهند.
وی افزود: شهروندان باید این نکته را در خاطر داشته باشند همان طور که از نام فضای مجازی مشخص است هویت افراد مجازی می باشد و مشخص نیست پشت چهره مجازی آنان چه شخصیت واقعی قرار دارد لذا به هیچ کس در فضای مجازی اعتماد نکنند.ارسال نظر