گزارش سال 2015 دفتر مبارزه با جرم و موادمخدر ملل متحد، حاکی از مصرف پایین مواد مخدر حشیش در آسیا و افزایش تولید و کشت حشیش در آفریقا است.

آسیا: همچنان زیر مقیاس جهانی

مصرف حشیش در آسیا همچنان از سایر نقاط دنیا کمتر است حشیش رایج ترین ماده غیر قانونی مورد استفاده در میان گروه سنی 15 تا 64 سال است. کارشناسان اخیرا شاهد مقداری افزایش در اسنفاده از ان بوده اند. لیکن حجم توقیف شده از این نوع مواد در بیشتر نقاط آسیا در سال 2013 ثابت مانده است به گونه ای که درمجموع 292 تن از این مواد در 2013 کشف و ضبط شده است. بیشترین کشفیات مربوط به منطقه جنوب آسیا است. لیکن کشورهای خاور میانه و جنوب غرب آسیا نیز گزارش نموده اند که کشفیات حشیشی که مبداء آن افغانستان است در حال افزایش است. این رویکرد در سال 2013 ادامه داشت گزارشات حاکی از آن است که برخی مسیرهای قاچاق فقط برای انتقال برخی مواد خاص و متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 2013 پاکستان اعلام کرد که افغانستان مبدا کلیه حشیش های کشف شده می باشد.

اقیانوسیه:‌ مصرف بالای حشیش

اطلاعات در خصوص مصرف مواد مخدر در اقیانوسیه محدود به دو کشور استرالیا و نیوزلاند است. این دو کشور مصرف بالایی از حشیش را دارند. حشیش رایج ترین مواد مخدر مصرفی درنیوزلاند است همچنین کشت حشیش در نیوزلاند رواج دارد و هیچ مدرکی دال بر واردات و صادرات حشیش به این منطقه وجود ندارد. حشیشرایج ترین مواد مورد استفاده در استرالیا است. میانگین رده سنی مصرف کننده از 27 سال در سال 2001 به 30 سال در 2013 رسیده است. حشیش گیاهی همچنان مهمترین مواد کشف و ضبط شده در اقیانوسیه است. حجم حشیش کشف شده در 2013 بالاترین میزان در دهه گذشته بود.

آفریقا: افزایش تولید و کشت حشیش

کشت تولید و قاچاق و استفاده از حشیش در کلیه نقاط آفریقا اتفاق می افتد. اگر چه اطلاعات اندکی در خصوص وضعیت مصرف مواد مخدر آفریقا در دسترس است با این وجود شیوع استفاده از حشیش در این منطقه در مقایسه با میانگین جهانی رو به رشد ارزیابی می شود. به خصوص میزان آن در غرب و مرکز آفریقا چشمگیر تر است. در سال 2013 مصر، مراکش و نیجریه هر یک از کشف بیش از 200 تن گیاه حشیش خبر دادند. از 1990تا 2011 مراکش هر سال اعلام نمود که حجم وسیعی از گیاه حشیش را دز شمال آفریقا کشف و ضبط نموده است. در سال 2013 الجزایر گزارش داد که بزرگترین محموله حشیش را در شمال افریقا کشف و ضبط نموده است.ارسال نظر