بسیاری از شرکت های ایرانی پس از اقدامات اولیه و سفارش کالای خود از شرکت خارجی، ایمیلی بسیار شبیه به ایمیل شرکت خارجی را دریافت می کند مبنی بر واریز مبلغ مورد معامله به شماره حسابی غیر از شماره ای که در قرارداد ذکر شده است.

متاسفانه شرکت ایرانی حتی بدون گرفتن تاییدیه تلفنی نسبت به تغییر شماره حساب شرکت خارجی مبلغ مورد معامله را واریز می نماید و این درحالی است که شرکت خارجی وجهی را دریافت ننموده.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری در خصوص کلاهبرداری های صورت گرفته اظهار داشت:
در مورد دیگری شرکت ایرانی پس از مذاکرات اولیه با همتای خارجی خود، بدون بازدید از شرکت و کارخانه و بدون مشورت با نهادهای رسمی، از طریق ایمیل کالای مورد نیاز خود را سفارش می دهد و مبلغ مورد معامله را واریز می کند. این درحالی است که شرکت خارجی ممکن است وجود فیزیکی نداشته و صرفاً یک صفحه اینترنتی باشد. تجار ایرانی دقت داشته باشند که فریب اسناد جعلی ارسال شده از سوی شرکت های خارجی را نخورند.
وی افزود: اخیراً کلاهبرداری از طریق ایمیل از شرکت هایی که روابط تجاری با دیگر کشورها دارند (مثل صرافی ها) در حال گسترش میباشد. روابط شرکت های ایرانی با همتایان خود در سایر کشورها از جمله کشور چین، به علت عدم رعایت موارد امنیتی در حوزه فضای مجازی از سوی هر دو طرف، نگرانی هایی را در زمینه وقوع کلاهبرداری بوجود آورده است که تجار عزیزمان باید بیشتر دقت کنند تا قربانی کلاهبرداری هایی از این دست نشوند.
با توجه به روند رو به رشد این نوع از کلاهبرداری از تمامی افراد، تجار و شرکت های ایرانی، صرافی ها که از طریق ایمیل مبادلات تجاری خود را انجام می دهند درخواست می شود تا با رعایت نکاتی چند قربانی مواردی از این دست نشوند:

ایمیلی که ما در پست الکترونیکی دریافت کرده ایم احتمال دارد جعلی باشد و reply کردن آن باعث می شود جواب ما به فرد کلاهبردار ارسال شود پس بهتر است به جای Reply کردن نامه الکترونیکی شرکت خارجی آدرس آن را بصورت دستی در قسمت مربوطه وارد کنیم.

آدرس سایت ها را بصورت دستی درون نوار آدرس مرورگر خود تایپ و از کپی کردن یا رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف آمده جداً خودداری نماییم تا به سایت های جعلی منتقل نشویم.

قبل از برقراری رابطه تجاری با همتای خارجی خود از اتاقهای بازرگانی و یا وبسایت های معتبر از میزان اعتبار و سابقه شرکت خارجی اطمینان حاصل کنیم.

قبل از عقد هرگونه قراردادی فی ما بین شرکت ایرانی و خارجی مشورت های لازم در زمینه معاملات تجاری با بخش حقوقی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و ... صورت گیرد.

از واریز کل مبلغ مورد معامله پیش از دریافت محصول بپرهیزیم چرا که در صورت وجود کلاهبرداری کمتر متضرر خواهیم شد.

هنگام وارد کردن اطلاعات حساس و مهم درون فرمهای الکترونیکی دقت داشته باشیم که صفحه مربوط به فرم ها را درون یک صفحه جدید از مرورگر باز کنیم نه در یک تب جدید زیرا تب ها می توانند از اطلاعات یکدیگر استفاده کنند.

هیچگاه لینک های درون ایمیل های مشکوک به فیشینگ را کلیک نکنیم تا به درون صفحه جعلی هدایت نشویم.

مرتباً وصله های امنیتی ویندوز و مرورگر خود را نصب کنیم.

از یک آنتی ویروس، ضد اسپام، ضد جاسوس و فایروال خوب و بروز استفاده کنیم.

در صورت دریافت ایمیلی مبنی بر تغییر شماره حساب طرف تجاری، آن را از طریق تلفنی، فکس و یا مکاتبه رسمی با شرکت مربوطه تایید کنیم تا در صورت دروغ بودن تغییر شماره حساب، مبلغ مورد معامله را به حساب کلاهبردار واریز ننمائیم.

اطلاعات کاربری افراد فقط به درد خود آنان می خورد نه شخصی دیگر درنتیجه از در اختیار قرار دادن آن به دیگری و یا وارد کردن آن درون فرمی که از طریق ایمیل دریافت شده خودداری کنیم تا از آن اطلاعات سوء استفاده نگردد.

همیشه برای وارد کردن اطلاعات حساس و مهم درون فرم های الکترونیکی اطمینان حاصل کنیم آدرس سایت با https شروع شده باشد. چون تمام سایت های معتبر و مهم در فرم های ورود اطلاعات از این پروتکل استفاده می کنند.

گردش مالی خود را بطور دوره ای چک کنیم تا از برداشت های غیر مجاز احتمالی با خبر شویم.

احتمال دارد نامه دریافتی از شرکت خارجی جعلی باشد پس در صورت داشتن اطلاعات فنی، هدر ایمیل نامه های دریافتی شرکت خارجی را بررسی کنیم تا از صحت ایمیل دریافتی اطمینان حاصل شود.ارسال نظر