با کودکانتان در مورد خطرهای خاص در زمان برقراری ارتباط در فضای مجازی، صحبت کنید

♦ رفتار نامناسب : کودکان فکر می کنند در دنیای مجازی به دلیل احساس ناشناس بودن، در مقابل رفتار های نامناسب خود هیچ گونه مسئولیتی ندارند در حالی که آنها نباید فراموش کنند که در مقابل رفتار و اعمال خود پاسخگو هستند.

♦ تماس نامناسب : بعضی از افراد آنلاین در اینترنت مقاصد شومی دارند، مثل «هکرها و کلاهبرداران» که باید از آنها اجتناب کرد.

♦ محتوای نامناسب : ممکن است، نگران مسائل غیر اخلاقی، خشونت و یا دیگر مشکلاتی که درفضای مجازی وجود دارد، باشید. شما می توانید با صحبت صحیح و مؤثر در مورد چگونگی برقراری ارتباطات صحیح آنلاین، خطراتی که کودکانتان را تهدید می کند، کاهش دهید و با تشویق، آنها را به استفاده از راهنمایی های خود متقاعد کنید.

همیشه و به موقع صحبت کنید :

بهترین راه برای حفاظت از کودکان چیست؟ به طور قطع بهترین گزینه صحبت کردن با آنهاست. تحقیقات نشان می دهد، زمانی که کودکان به دنبال اطلاعات می گردند، در بیشتر موارد ابتدا به والدین خود مراجعه می کنند.

کودکان از زمانی که بر روی پاهای خود راه می­روند به تمامی ابزارها و وسیله هایی که توسط والدینشان مورد استفاده قرار می گیرد، دقت می کنند و آن را مورد برسی قرار می دهند. هنگامی که کودک شروع به استفاده از کامپیوتر، تلفن و دیگر وسایل ارتباطی می کند، بهترین وقت برای صحبت در مورد امنیت، سلامت و رفتارهای مناسب ارتباطی است. شما به عنوان والدین قبل از هر شخص دیگری فرصت صحبت کردن با فرزندانتان را دارید.

آغاز گفتگو :

منتظر شروع ارتباط از جانب فرزندانتان نباشید حتی اگر آنها در برقراری ارتباط با شما راحت هستند، خودتان برای صحبت و ارتباط نزدیکتر و صمیمی تر پیش قدم شوید. از فرصت روزانۀ خود برای آموزش دادن و صحبت در مورد چگونگی قرار گرفتن در فضای مجازی استفاده کنید.

برای مثال هنگام پخش یک برنامه تلویزیونی که در آن یک نوجوان در حال استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر است، زمان مناسبی برای آغاز گفتگویی در مورد بایدها و نبایدها در شرایط مشابه می‌ باشد یا زمانی که اخبار یا داستانی درباره ی کلاهبرداری و حقه بازی اینترنتی مطرح می شود، می توانید با کودک خود درباره ی تجربیات و توقعات خود بحثی را به راه اندازید.

یک جو صمیمی و آزاد برای فرزندتان فراهم کنید :

فرزندان متوجه کمک و حمایت والدین هستند پس نقش حمایتی و مثبت خود را به خوبی ایفا کنید.گوش دادن و صحبت کردن در مورد احساسات آنها، سبب می شود گفتگویی گرم و صمیمی ایجاد کنید. ممکن است؛ جواب تمامی سؤالات آنها را ندانید، در این مواقع صادق باشید و نشان دهید می توانید برای سؤال آنها تحقیق کنید و پاسخ مناسبی بیابید.

مسائلی که برایتان اهمیت دارد را به آنها انتقال دهید :

به صورت واضح و بی پرده مسائلی که مهم است و برایتان ارزش دارد را با فرزندانتان در میان گذارید و چگونگی به کار بستن آن در محیط آنلاین را به آنها انتقال دهید. انتقال واضح و روشن مسائل مهم می تواند به فرزندانتان کمک کند تا بتوانند در شرایطی که با مسائل گمراه کننده روبرو می شوند، با درایت، تصمیمات هوشمندانه تری بگیرند.

صبور باشید :

برای صحبت کردن با فرزندانتان در مورد مسائل مورد نظر عجله و مقاومت بیهوده نداشته باشید. اکثر کودکان نیاز دارند تا اطلاعات را به صورت مکرر در جملاتی کوتاه و مؤثر بشنوند. اگر شما ارتباط و گفتگوی خودتان را ادامه دهید، اثر بخشی آن در زمانی طولانی و به صورت مؤثر خواهد بود پس تا زمانی که کلام شما برآنها اثر گذارد، صبور باشید، حتی اگر زمانی رفتارهای نامناسبی هنگام استفاده از اینترنت، از آنها مشاهده کردید، همیشه سعی کنید تا مسیر گفتگویتان با آنها باز و همواره امکان گفتگو برایتان فراهم باشد.ارسال نظر