حوادث طبیعی کدخبر: 21503 ارسال پرینت 0

رکنا: معاون سازمان حفاظت محیط زیست از ارسال پیش‌نویس ماده واحده حمایت از حیوانات ولگرد و بی‌سرپرست به دولت، خبر داد.

فرهاد دبیری، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حیوان‌آزاری‌های اخیر گفت: این سازمان به‌رغم عدم مسئولیت قانونی درخصوص حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها، به‌دلیل حساسیت‌ها و مطالبه عمومی، ماده واحده قانونی را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آنها، تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه صاحب حیوانات خانگی نیز مشخص است و غالبا به دلیل همین حمایت شخصی دچار آسیب نمی‌شوند، اظهار کرد: چالش اصلی کشور، حیوانات بی سرپرست یا ولگرد هستند که از سوی هیچ قانونی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در حال حاضر شهرداری‌ها هیچ اقدامی در خصوص معدوم سازی حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد انجام نمی‌دهند.

دبیری خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی حیات وحش کشور است اما به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها در حال حاضر پیگیر تصویب ماده واحده جلوگیری از آزار و اذیت این حیوانات در دولت به منظور ارائه به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی به منظور تصویب قانون در این حوزه است.

وی گفت: در پیش نویس ارائه شده، برای آزار و اذیت و کشتن حیوانات ولگرد یا بی‌سرپرست جرایم و مجازاتی در نظر گرفته شده است که البته ضرورت‌هایی هم دارد که در صورت کشتن حیوان به منظور اقدام دفاعی در برابر حیوان هار، جریمه یا مجازاتی برای فرد در نظر گرفته نمی‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در این پیش نویس قید شده است که حیوانات وحشی که تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست هستند از شمول این ماده واحده خارج هستند و کماکان قانون قبلی در خصوص آن ها اجرا می‌شود.

دبیری در خصوص پرداخت خسارات حیوانات خانگی و شخصی و دارای صاحب مشخص، گفت: صاحبان این حیوانات موظف به پرداخت خسارات به فرد آسیب‌دیده هستند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تصویب این ماده واحده، خلاء قانونی در خصوص حمایت از حیوانات ولگرد یا بدون سرپرست از بین خواهد رفت، تصریح کرد: آئین نامه اجرایی این ماده واحده نیز ظرف مدت سه ماه باید به صورت مشترک از سوی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و تدوین و به هیات دولت ارائه شود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی محیط‌زیست (پام)


ارسال نظر