هواپیمای ایرباس ای۳۲۰ با ۶۶ سرنشین از پاریس به قاهره می رفت که در ساعات نخست روز پنجشنبه از صفحه رادار ناپدید شد.

وزیر دفاع یونان گفته بود که هواپیما پیش از افتادن به دریا ابتدا ۹۰ درجه به چپ چرخیده و سپس یک دور کامل ۳۶۰ درجه ای به راست زده بود.

اما یک مقام ارشد هوانوردی مصر گفت که هیچ حرکت غیرعادی پیش از سقوط اتفاق نیافتاد.

ایهاب عزمی سرپرست سازمان خدمات ناوبری هوایی مصر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هواپیما پیش از ناپدید شدن در ارتفاع عادی ۳۷ هزار پایی (۱۱ هزار و ۲۸۰ متری) در پرواز بود.

او با اشاره به کشف قطعاتی از هواپیما در آب های مدیترانه گفت:‌ "این واقعیت از اهمیت اظهارات مقام های یونانی دایر بر این که هواپیما پیش از ناپدید شدن از صفحه رادار ناگهان ارتفاع کم کرد می کاهد."

پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان گفته بود رادارها نشان داد که ایرباس ای۳۲۰ پس از دو چرخش ناگهانی و تند ۲۵ هزار پا ارتفاع کم کرده بود.

آقای عزمی افزود: هواپیما پس از ورود به آسمان مصر مشکلی نداشت.

مقام های هوانوردی یونان گفته بودند که مسئولان برخ مراقبت هنگام ورود هواپیما به آسمان یونان با خلبان صحبت کرده بودند و همه چیز عادی به نظر می رسید.

او گفت که برج مراقبت بار دیگر در ساعت ۲:۲۷ صبح به وقت قاهره زمانی که هواپیما قرار بود وارد آسمان مصر شود با خلبان تماس گرفتند اما "علیرغم تماس های مکرر، هواپیما پاسخ نداد."

نشریه هوانوردی هرالد هفته پیش گزارش داد که زنگ خطر آتش‌سوزی سه دقیقه پیش از ناپدید شدن در توالت هواپیما به صدا در آمده بود.

آقای عزمی در بیانیه ای که روزنامه الاهرام مصر منتشر کرد همچنین گزارشی درباره تماس میان خلبان هواپیما و برج مراقبت مصر را تکذیب کرد.

آقای عزمی در مصاحبه های بعدی با خبرگزاری آسوشیتدپرس و رویترز در این مورد توضیح بیشتری نداد.

مصر روز یکشنبه یک زیردریایی خودکار را به ناحیه عملیات جست‌وجو فرستاد تا به یافتن دستگاه های ضبط اطلاعات پرواز کمک کند.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در مورد علت سقوط پرواز ام‌اس۸۰۴ گفت که "هیچ نظریه خاصی که بتوانیم تایید کنیم وجود ندارد."

سایر مقام های مصری گفته بودند که احتمال سقوط هواپیما در اثر حمله تروریستی بیش از اشکال فنی است.

در عملیات جست‌وجو در مدیترانه علاوه بر اشیایی از هواپیما مثل جلیقه نجات و چمدان، اجزای بدن سرنشینان پیدا شده است.

بدنه اصلی هواپیما و جعبه های سیاه آن هنوز موقعیت یابی نشده است.
آیا این خبر مفید بود؟