رک پلاس گوناگون کدخبر: 72886 ارسال پرینت 12

رکنا: سرپرست کاوش در محوطه باستانی سرچم شهرستان سروآباد گفت: کاوش‌های باستان‌ شناسی در محوطه باستانی سرچم در نزدیکی روستای روآر از توابع سروآباد کردستان به کشف بقایای یک روستای 6 هزار ساله منجر شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، امیر ساعد موچشی عنوان کرد: روستای مکشوفه سرچم، مربوط به دوره‌ای است که باستان شناسان آن را دوره مس‌ سنگی می‌خوانند.
به گفته او در کاوش های به عمل آمده در این محوطه آثاری شامل سفال، ظرف سنگی، ابزار سنگی، بقایای استخوان حیوانات و بقایای معماری کشف شده است.
وی افزود: سفال‌های به دست آمده در سرچم شامل نمونه‌هایی با پوشش قرمز، نخودی و سفال‌های با تزیین فشاری انگشتی و منقوش هندسی هستند که به سنت سفال دالما و تعداد محدودی نیز به سنت سه گابی تعلق دارند.
به گفته کاوشگر این مکان، تا پیش از شناسایی محوطه سرچم اطلاعاتی از سکونت‌های دوره مس و سنگ میانی در منطقه اورامان وجود نداشت و تاکنون روستایی با این قدمت در منطقه اورامان شناسایی نشده بود.
این باستان شناس افزود: کاوش‌های اخیر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت‌های فرهنگی و ارتباطات آن‌ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.
ساعد موچشی بیان کرد که در این کاوش‌ها آثاری از سکونت عصر آهن مربوط به سه هزار سال پیش نیز نمایان شده که نشان از مورد استفاده قرار گرفتن این ناحیه در دوره یاد شده دارد.
او تصریح کرد: کاوش اخیر بخشی از مجموعه کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده‌ای است که به هدایت فریدون بیگلری در منطقه اورامان، به ویژه در دره رودخانه سیروان در حال انجام است.
وی افزود: این کاوش ها در یک سال گذشته باعث شناسایی مکان‌های متعدد از دوره‌های پارینه‌سنگی، مس‌سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی ‌شده که نشان ‌دهنده غنای باستان‌شناسی این بخش از استان کردستان است که تا پیش از آغاز این کاوش‌ها اطلاعات اندکی از پیشینه کهن آن وجود داشت.ارسال نظر