رک پلاس زیست پلاس کدخبر: 1297 ارسال پرینت 0

رکنا: یک یوزپلنگ آسیایی ماهواره‌ای در منطقه حفاظت شده توران از بین رفت، صدایش را در نیاوردند.

به‌ گزارش دیده بان حیات وحش ایران: چند روز پیش یک یوزپلنگ آسیایی نر در منطقه حفاظت شده توران از بین رفته است.

لاشه این یوزپلنگ بالغ در فاصله نزدیکى از جاده تهران - مشهد مشاهده شده و احتمالاً بر اثر برخورد با خودرو تلف شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى از اطلاع رسانى در این خصوص خوددارى کرده و سعى کرده‌اند این موضوع را مخفى نگه دارند.

بطور حتم تاکنون کالبدگشایی و تعیین علت مرگ این یوزپلنگ انجام شده اما این موضوع هنوز اطلاع‌رسانی نشده است.

متأسفانه تمامی زیستگاه هاى مرکزى ایران در استان‌های یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی و رضوی بیش از سه سال است که از وجود یوزپلنگ ماده تهى شده و عملاً زادآورى یوز در این مناطق متوقف شده است.

در شرایطى که تنها دو زیستگاه در کشور (توران و میاندشت) جمعیت زادآور اما شکننده اى از یوز را در خود جاى داده است، در یکى از این دو زیستگاه یعنى مجموعه حفاظتی توران طی ۱۴ ماه گذشته سه یوزپلنگ بر اثر تصادف جاده‌اى تلف شده‌اند.

طی چند سال اخیر حداقل 6 یوزپلنگ نر، ماده و توله بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه منطقه حفاظت شده توران و سه یوز نیز بر اثر حمله سگ‌های گله در این منطقه از بین رفته‌اند اما تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای ایمن‌سازی این قسمت از جاده تهران - مشهد (در محدوده عباس آباد) که از حاشیه منطقه حفاظت شده توران عبور می‌کند و همچنین جمع‌آوری آغل گوسفندان و خروج سگ‌های گله از این منطقه صورت نگرفته است.

هم اکنون همه برنامه‌های حفاظتی کوتاه مدت و بلند مدت در خصوص یوزپلنگ به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی معطوف می‌شود اما بدرستی مشخص نیست این پروژه ناموفق چه اقدام‌های عملی و اجرایی برای حفظ این گونه ارزشمند انجام داده است و برنامه‌های این پروژه چه دستاوردی به همراه داشته است.

یکی از محورهای اصلی پروژه‌های ملی محیط زیستی، صداقت و شفافیت با مردم و علاقه‌مندان به طبیعت است. به‌طور یقین مخفی کردن حوادث و رخدادهای تلخ و بزرگنمایی دستاوردهای پروژه، هیچ دلیلی به غیر از سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت و کم کاری‌های صورت گرفته در آن پروژه ندارد.ارسال نظر