رک پلاس تکنولوژی کدخبر: 287 ارسال پرینت 2

رکنا : نخستین هواپیمای خورشیدی تحت عنوان «سولار ایمپالس» پرواز خود به دور زمین را از ابوظبی در امارات آغاز کرد.

براساس گزارش‌های منتشر شده «برتراند پیکارد» و «آندره بوشبرگ» بنیانگذار و خلبان اهل سوئیس این هواپیمای قاره‌پیمای خورشیدی از یکشنبه گذشته 17 اسفندماه جاری سفر اسرارآمیز خود را در میان استقبال بی‌سابقه جمعی از محققان و دانشمندان شروع کردند.

این هواپیمای خورشیدی سفر خود را به ترتیب از ابوظبی آغاز کرد و از مسقط، عمان، هند، میانمار و چین خواهد گذشت و پس از توقف در منطقه چونگ کینگ سفر خود را از سر خواهد گرفت.

طول بال‌های این هواپیما به 72 متر می‌رسد و با وزنی معادل 2 هزار و 300 کیلوگرم در بهترین شرایط ممکن امکان پروازی مطلوب را فراهم خواهد آورد.

بیش از 17 هزار سلول خورشیدی بر بدنه اصلی هواپیما نصب شده است. برخورداری از باتری‌های لیتیوم-یون و چهار پروانه مجزا برای حرکت نه تنها امکان پرواز در شب را فراهم آورده‌اند بلکه امکان عبور از دو اقیانوس آرام و اطلس را نیز امکانپذیر کرده‌اند. ایده این پرواز در حدود 16 سال پیش به ذهن محقق سوئیسی خطور کرد و نخستین پرواز آزمایشی اما با محدودیت‌هایی حدود 6 سال پیش آغاز شد.

حضور تنهای خلبان مشکل این مأموریت است. وی باید در همه مدت سفر بیدار باشد، امکان استراحت‌های کوتاه 20 دقیقه‌ای تنها راه باقی‌مانده برای خلبان پیش‌بینی شده است.ارسال نظر