رک پلاس تکنولوژی کدخبر: 274 ارسال پرینت 1

رکنا : آخرین تحقیقات به عمل آمده از سوی محققان نشان می‌دهد دایناسورهای غول‌آسای پرنده درگذر زمان برای ادامه حیات به‌تدریج کوچک شده‌اند.

این مطالعه حاکی است کم شدن وزن و کوچک‌شدن ابعاد بدن دایناسورهای پرنده تنها راه بقای این حیوانات در گذر زمان همراه با تغییرات زیست‌محیطی بوده است.

در میان دایناسورها، پرندگان بهتر از دیگر جانوران در مسیر تکامل موفق‌تر بوده‌اند.

تیم تحقیقات بین‌الملل دانشگاه آکسفورد و موزه سلطنتی «آنتاریو» این بررسی را روی 426 گونه دایناسور و صخامت استخوان‌های پای آنها انجام داده‌است.

سرعت تکامل موجودات طی 220 میلیون سال بسیار شگفت‌انگیز بوده است.

به‌طور مثال «آرکئوپتریکس» نخستین پرنده دایناسوری بوده که کوچک‌شدن اندازه آن کلید موفقیت این پرنده طی گذر زمان بوده وتوانسته با محیط اطرافش تطابق بیشتری داشته باشد و به حیات خود ادامه دهد.

تحقیقات روی مواد شیمیایی رنگدانه‌های پرهای اجداد دایناسورهای پرنده نشان می‌دهد که این مواد در سوخت و ساز بدن حیوانات بسیار مؤثر بوده و به آنها اجازه می‌داده با وجود وزن سنگین خود در آسمان به خوبی پرواز کنند.

دکتر «دیوید ایوانز» از موزه سلطنتی آنتاریو می‌گوید: اندازه دایناسورها به شکل شگفت‌آوری تغییر کرده و در این میان دایناسورهای پرنده به‌خوبی تغییر شکل داده‌اند و به شکل پرندگان امروزی درآمده‌اند.ارسال نظر