دعوت به حجاب باید با هدف هدایت باشد نه تسویه حساب

حجت الاسلام محمدرضا مبلغی با تاکید بر این‌که «در بحث امر به معروف که دعوت به حق است، باید سخن‌مان حق و روش‌مان درست باشد»،اظهار داشت: شیوه در تاثیر گذاری سخن و دعوت به حق تاثیر بسیار دارد. همانطور که در آیات قرآن، خداوند درباره دعوت فرعون به حق، به حضرت موسی (ع) می‌گوید که با او (فرعون) به نرمی سخن بگو، روش ما نیز در مقوله امر به معروف باید همراه با دلسوزی، عطوفت و نرمی باشد.

وی با بیان اینکه «دعوت به رعایت حجاب ، تذکر و یادآوی مسیری است که با حفظ کرامت انسان سازگار است»، اظهار کرد: رعایت حجاب دستور خدا برای کرامت بانوی اسلامی است و ما می‌خواهیم احترام این بانو بیشتر حفظ شود؛ بنابراین شیوه‌ای که می‌خواهیم بانوی جامعه را به این کرامت، ارزش و معروف دعوت کنیم باید خود همراه با کرامت باشد.

رئیس فراکسیون امر به معروف و نهی از منکر مجلس عنوان کرد: در بحث حجاب تاکنون کارهای ایجابی بسیار کمی انجام داده‌ایم و درباره کارهایی سلبی که انجام دادیم نیز ممکن است از شیوه های مناسبی استفاده نشده باشد؛ بنابراین باید بررسی کنیم که آیا کارهای سلبی انجام شده، صحیح بوده یا خیر. همچنین باید در نظر داشته باشیم که در مقوله حجاب کار اصلی کار ایجابی است نه سلبی.

مبلغی با اشاره به دیدار جمعی از اقشار بانوان با مقام معظم رهبری تاکید کرد: همانطور که رهبری فرمودند، در موضوع حجاب کم کاری از همه ما و دستگاه‌های فرهنگی است که در زمینه ایجابی، اقدامی به آن صورت نکردیم؛ بر این اساس نباید خیلی تقصیر را بر گردن بانوان محترم بیندازیم که کم حجاب هستند چراکه کاری برای آنها انجام نشده است.

وی در پایان درباره فاصله میان دیدگاه‌های رهبری درباره حجاب با آنچه از سوی برخی در جامعه در این خصوص مطرح می‌شود، گفت: هیچ‌گاه در امور نیکی نباید هدف‌ تسویه حساب باشد، بلکه هدف باید هدایت و خیررسانی به طرف دعوت باشد؛ چه در دعوت به حجاب و چه در دعوت به سایر موضوعات نیکو باید هدف از دعوت افراد، خیر و دلسوزی باشد؛ در این راستا، افرادی که حجاب کامل ندارند بندگان خدا هستند و حتی اگر مرتکب اشتباه هم شوند، بنده خدا هستند و باید با نیکی به خیر دعوت شوند.

منبع : ایسنا

کدخبر: 873058
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟