لاوروف: خطر جنگ هسته‌ای و جنگ جهانی سوم جدی است

به گزارش اینترفاکس، سرگئی لاوروف در برنامه موسوم به "بازی بزرگ" در شبکه یک تلویزیون روسیه تاکید کرد که تسلیحات ارسالی ناتو به کی‌یف یک جنگ نیابتی است و نیروهای روسیه این انبارهای تسلیحاتی را به عنوان اهداف قانونی و مشروع برای خود در نظر خواهند گرفت، همانطور که قبلا در اوکراین حمله کرده بودند.

لاوروف گفت: "البته، این تسلیحات هدف قانونی نیروهای روسی در عملیات خود در اوکراین خواهد بود. انبارها، از جمله در غرب اوکراین، چندین بار هدف نیروهای ما بوده است."

وی افزود: "چطور ممکن است چنین نباشد؟ اگر ناتو در حال جنگ نیابتی علیه روسیه است، پس سلاح این نیابتی یک هدف مشروع است... جنگ، جنگ است."

او گفت: غرب حق روسیه برای حفاظت از مرزهای خود و سرزمین هایی را که روس ها در آن مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، نفی می‌کند. آن‌ها این را حق خود می‌دانند که امنیت خود را در هر کجا که می‌خواهند تضمین کنند و در عین حال حق ما برای حفاظت از مرزها و سرزمین‌هایمان که روس ها زندگی می کنند و سال ها مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و از بمباران، تحقیر و محدودیت‌ها رنج می‌برند را انکار می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه گفت که قصد ایالات متحده برای تحویل بالگردهای Mi-۱۷ به اوکراین نقض آشکار تعهدات بین المللی و نقض مستقیم تعهدات در حوزه بسیار مهم روابط بین‌الملل است.

وی تصریح کرد که این «نمونه دیگری از بی وجدانی آمریکایی‌ها در خصوص قوانین بین‌المللی است که قوانین خود را بر اساس اصل "من هر کاری می‌خواهم انجام می‌دهم" را اعمال می‌کنند.

لاوروف توضیح داد:چند سال پیش روسیه و ایالات متحده یک "قرارداد هلیکوپتر" را به صورت دوجانبه امضا کردند که شامل فروش هلیکوپترهای Mi-۱۷ ساخت شوروی سابق و روسیه توسط شرکت "روزو بورن اکسپورت" به واشنگتن جهت کمک به ایجاد ثبات در افغانستان بود. روسیه نیز متعاقباً متعهد به نگهداری از این هلیکوپترها شد.اکنون آمریکایی‌ها با صدای بلند اعلام کرده‌اند که این بالگردها را به رئیس جمهور اوکراین تحویل خواهند داد. ما توجه آنها را به این موضوع جلب کردیم که این بالگردها بر اساس قراردادی با شرکت "روزوبورن اکسپورت" خریداری شده است. در متن قرارداد آمده است که آنها فقط برای نیازهای سرویس های امنیتی افغانستان در نظر گرفته شده است و هرگونه انتقال به کشور ثالث بدون رضایت فدراسیون روسیه مجاز نیست.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که مذاکرات صلح روسیه با اوکراین ادامه خواهد یافت، اما هنوز خطر "واقعی" جنگ جهانی سوم وجود دارد.

وی از رویکرد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در قبال مذاکرات صلح انتقاد کرد و او را به "تظاهر" به مذاکره متهم و او را یک "بازیگر خوب" توصیف کرد و گفت: او هنرپیشه خوبی است، اگر با دقت نگاه کنیم و با دقت حرف‌هایی که زده را بخوانیم، هزاران تناقض آشکار خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟