همه دیدارها و گفتگوهای امیرعبداللهیان در نیویورک

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان دیدار و درباره مناسبات دوجانبه به گفت‌وگو پرداخت. 

درخواست وزیر خارجه ارمنستان برای همکاری با ایران در حوزه نفت و انرژی

وزیر خارجه ارمنستان در ابتدای این دیدار، با تبریک انتصاب امیرعبداللهیان به سمت وزیر امور خارجه، روابط ایران و ارمنستان را خوب و رو به رشد توصیف کرد.

میرزویان همچنین بر ضرورت برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کرد و آغاز همکاری در حوزه نفت و انرژی را خواستار شد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان نیز ضمن تأکید بر ظرفیت ترانزیت کالا در مسیر بین ایران و ارمنستان، همکاری در حوزه انرژی را از جمله بخش‌های مهم در همکاری‌های اقتصادی خواند و آمادگی ایران برای میزبانی از وزیر انرژی ارمنستان به منظور بررسی ظرفیت‌های مرتبط را اعلام‌ کرد.

امیرعبداللهیان: سازمان ملل در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه سوریه نقشی فعال‌تر ایفا کند

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «گیر پدرسون» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه ظهر امر‌وز (جمعه) به وقت محلی در دیداری در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، در خصوص وضعیت سوریه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این دیدار از تلاش‌های سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه دبیرکل برای پایان دادن به بحران سوریه اعلام حمایت کرد و در عین حال خواستار توجه به تمامی ابعاد بحران سوریه توسط سازمان ملل متحد شد.

امیرعبداللهیان با انتقاد و محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، تصریح کرد که انتظار می‌رود سازمان ملل متحد در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه که مردم سوریه را هدف قرار داده، نقشی فعال‌تر ایفا کند.

وزیر امور خارجه همچنین تصریح کرد که اشغالگری، حضور و دخالت نیروهای برخی کشورها بدون خواست و نظر دولت و مردم سوریه، به طولانی‌تر شدن بحران دامن زده است.

امیرعبداللهیان در این دیدار بار دیگر بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت از تمامیت ارضی و خواست مردم سوریه تأکید کرد.

در این دیدار، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل نیز گزارشی از آخرین وضعیت تحولات سوریه و اقدامات سازمان ملل، ارائه داد.

لازم به ذکر است امیرعبداللهیان در مدت حضورش در نیویورک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

وزیر خارجه پرتغال: به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم/ حمایت لیسبون از برجام

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز جمعه در ادامه دیدارهای خود در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با «آگوستو سانتوس سیلوا» وزیر خارجه پرتغال در خصوص روابط و همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه پرتغال در این دیدار با تأکید بر حمایت کشورش از سیاست چندجانبه و اصولی بین‌الملل و مخالفت با یکجانبه‌گرایی و قانون‌شکنی، گفت حمایت لیسبون از برجام نیز ناشی از همین منطق است.

وی با بیان این‌که سیاست خارجی کشور نباید صرفا بر اساس منافع کوتاه‌مدت یا موضوعات ژئوپلتیکی باشد، گفت تهدیدات و منافع جمعی جهانی نیز در این زمینه حائز اهمیت است.

سانتوس سیلوا همچنین با تأکید بر لزوم اجتناب از سیاسی کردن روابط عادی تجاری و مردمی بین کشورها، گفت پرتغال به دنبال گسترش روابط با ایران است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار سابقه ۵۰۰ ساله روابط دو کشور را سرمایه مهمی برای روابط دوستانه ایران و پرتغال توصیف کرده و پرتغال را هم از حیث جایگاه در اتحادیه اروپا و هم از منظر موقعیت ژئوپلتیک دارای اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری جلسه مجازی اخیر کمیته مشترک سیاسی در سطح معاونان سیاسی دو وزارتخانه، این نشست را مبنای تحرکات بیشتر در روابط خواند و خواهان تداوم این روند شد.

وزیر امور خارجه همچنین جهت گسترش همکاری‌ها در حوزه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرائم سازمان‌یافته اعلام آمادگی کرده و تصریح کرد که ضروری است با اراده سیاسی دو طرف، تفاهم‌ها و توافقات مورد مذاکره طرفین، نهایی شود.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های علمی و دانشگاهی را یکی از ابعاد مهم در روابط دو طرف خواند که می‌توان آن را بیش از پیش گسترش داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که دوشنبه شب ۲۹ شهریور ماه در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی وارد نیویورک شد در مدت حضورش با مقامات و وزرای خارجه برخی از کشورها دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. وی در این مدت با وزرای خارجه لوکزامبورگ، فنلاند، کرواسی، هند، سوریه، ونزوئلا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایرلند، بلاروس، دانمارک، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، صربستان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و به رایزنی پرداخت.

امیرعبداللهیان همچنین شب گذشته با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با همتای آذربایجانی درباره تسهیل ترانزیت و تردد کامیون‌های ایرانی و موضوعات کنسولی از جمله دو راننده ایرانی بازداشتی در آذربایجان رایزنی کرد و توافق شد این موضوع در تماس بین دو طرف حل و فصل شود. 

دیدار امیرعبداللهیان و همتای نروژی/امیدواری وزیر خارجه نروژ به احیای برجام

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ امروز (جمعه) در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک موضوعات دوجانبه و وضعیت افغانستان را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

ایران در سیاست خارجی نروژ جایگاه خاص خود را حفظ خواهد کرد

وزیر خارجه نروژ در این دیدار گفت که هر چند طی هفته‌های آتی تغییر و تحول در دولت این کشور اتفاق خواهد افتاد، اما ایران در سیاست خارجی نروژ جایگاه خاص خود را حفظ خواهد کرد.

اریکسون سوریده با اشاره به اوضاع افغانستان، برای رایزنی‌های منظم‌تر در این خصوص اعلام آمادگی کرد و گفت تحولات افغانستان هم در سطح منطقه‌ای و هم در سطح بین‌المللی دارای تبعات دامنه دار است.

وزیر خارجه نروژ به موضوع برجام نیز اشاره کرد و با بیان این‌که این توافق در ساختار سیاست بین‌الملل از جایگاهی ویژه برخوردار است، برای احیای این توافق ابراز امیدواری کرد.

دعوت از وزیر خارجه نروژ برای سفر به تهران

در ادامه این نشست، وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به برگزاری کمیته سیاسی دو کشور در سطح معاونان سیاسی دو وزارت خارجه است، از وزیر خارجه نروژ برای سفر به تهران دعوت کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های متعدد جهت گسترش روابط دو کشور، تصریح کرد که اولویت جدی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط اقتصادی و تجاری خارجی است و این دولت برای گسترش روابط در این چارچوب، آمادگی کامل دارد.

افغانستان تنها از مسیر گفت‌وگوی اصیل بین‌الافغانی و تشکیل یک دولت فراگیر به آرامش و ثبات می‌رسد 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این‌که در خصوص موضوعات منطقه‌ای امکان همکاری‌های جدی‌تری وجود دارد، خاطرنشان کرد: افغانستان تنها از مسیر گفت‌وگوی اصیل بین‌الافغانی و تشکیل یک دولت فراگیر به آرامش و ثبات می‌رسد و در صورتی که همه برای تحقق این شرایط کمک نکنند، امکان بروز چالش‌هایی جدی در آینده وجود خواهد داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران از همه توان خود برای تسهیل کمک‌رسانی به افغانستان استفاده کرده است، برای همکاری با نروژ در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که دوشنبه شب ۲۹ شهریور ماه در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی وارد نیویورک شد در مدت حضورش با مقامات و وزرای خارجه برخی از کشورها دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. وی در این مدت با وزرای خارجه لوکزامبورگ، فنلاند، کرواسی، هند، سوریه، ونزوئلا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایرلند، بلاروس، دانمارک، ایتالیا، صربستان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و به رایزنی پرداخت.

ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط ایران و ساحل عاج بدون استفاده مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «کاندیا کامارا» وزیر خارجه ساحل عاج امروز (جمعه) در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و در خصوص مناسبات سیاسی و اقتصادی دوجانبه به گفت‌وگو نشستند.

وزیر خارجه ساحل عاج در این دیدار ضمن ابلاغ پیام رئیس‌جمهور کشورش برای مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران، بر اراده ساحل عاج برای گسترش روابط دوجانبه با ایران تأکید کرد. 

کامارا روابط دو کشور را محترمانه خواند و گفت که ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط ایران و ساحل عاج بدون استفاده مانده است.

وزیر خارجه ساحل عاج با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از این کشور به ویژه در مجامع بین‌المللی، گفت که کشورش برای گسترش روابط در  حوزه‌های مختلف به خصوص در زمینه صادرات کاکائو و مواد خام دیگر به ایران آمادگی دارد.

اسناد زیادی بین دو کشور به امضا رسیده، اما نیازمند پیگیری است

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست با بیان اینکه اسناد زیادی بین دو کشور به امضا رسیده، اما این اسناد نیازمند پیگیری است، روابط با ساحل عاج را حائز اهمیت خواند و به باز و فعال بودن سفارت جمهوری اسلامی در این کشور اشاره کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام آمادگی برای ارتقای روابط با ساحل عاج، به روابط تجاری رو به رشد دو کشور اشاره و تصریح کرد که ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط در حوزه‌های مختلف از جمله صنعتی، بهداشتی، کشاورزی و فناوری وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این نشست از همتای خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

امیرعبداللهیان: برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیستیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا امروز (جمعه) در دیداری در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در خصوص روابط دوجانبه، به ویژه همکاری‌های تجاری، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

آمادگی کوبا برای گسترش همکاری‌ها با ایران در حوزه‌های بهداشتی و کشاورزی

وزیر خارجه کوبا با بیان این‌که این کشور برای گسترش همکاری‌ها با ایران در حوزه‌های بهداشتی و کشاورزی آمادگی دارد، از حوزه‌های فناوری و ماشین‌های سنگین به عنوان دیگر بخش‌هایی یاد کرد که از ظرفیت لازم برای همکاری‌های بیشتر برخوردارند.

رودریگز با اشاره به اینکه می‌بایست چالش‌های اقتصادی روابط را برطرف کرد تا شاهد توسعه بیشتر باشیم، تصریح کرد که تنها از طریق همکاری نزدیک دو کشور می‌توان تحریم‌های ظالمانه آمریکا را شکست داد.

ایران برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیست/ تقدیر از همکاری‌های نزدیک دو کشور به ویژه در پروژه تولید مشترک واکسن کرونا

وزیر امور خارجه کشورمان هم در این دیدار ضمن تقدیر از همکاری‌های نزدیک دو کشور به ویژه در پروژه تولید مشترک واکسن کرونا، تصریح کرد که آنچه در گذشته روابط ساخته شده است، سرمایه‌ای برای امروز و فرداست و اکنون کوبا برای جمهوری اسلامی ایران یک شریک راهبردی با تمامی الزامات و ابعاد آن است و ایران برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تأکید کرد که دولت ایران به عنوان یک دولت عملگرا، به دنبال عملیاتی کردن توافقات قبلی است و از همین رو از وزیر خارجه کوبا دعوت می‌کند تا ضمن سفر به ایران بتوان توافقات قبلی را مرور کرده و نقشه راه روابط را تنظیم‌کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را به شدت محکوم‌کرد.

وزیر امور خارجه همچنین در دیدار با وزیر خارجه نیکاراگوئه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل آمادگی ایران را برای همکاری بیشتر با این کشور به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا اعلام کرد. 

امیرعبداللهیان: سازمان ملل در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه سوریه نقشی فعال‌تر ایفا کند

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «گیر پدرسون» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه ظهر امر‌وز (جمعه) به وقت محلی در دیداری در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، در خصوص وضعیت سوریه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این دیدار از تلاش‌های سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه دبیرکل برای پایان دادن به بحران سوریه اعلام حمایت کرد و در عین حال خواستار توجه به تمامی ابعاد بحران سوریه توسط سازمان ملل متحد شد.

امیرعبداللهیان با انتقاد و محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، تصریح کرد که انتظار می‌رود سازمان ملل متحد در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه که مردم سوریه را هدف قرار داده، نقشی فعال‌تر ایفا کند.

وزیر امور خارجه همچنین تصریح کرد که اشغالگری، حضور و دخالت نیروهای برخی کشورها بدون خواست و نظر دولت و مردم سوریه، به طولانی‌تر شدن بحران دامن زده است.

امیرعبداللهیان در این دیدار بار دیگر بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت از تمامیت ارضی و خواست مردم سوریه تأکید کرد.

در این دیدار، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل نیز گزارشی از آخرین وضعیت تحولات سوریه و اقدامات سازمان ملل، ارائه داد.

لازم به ذکر است امیرعبداللهیان در مدت حضورش در نیویورک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

وزیر خارجه پرتغال: به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم/ حمایت لیسبون از برجام

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز جمعه در ادامه دیدارهای خود در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با «آگوستو سانتوس سیلوا» وزیر خارجه پرتغال در خصوص روابط و همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه پرتغال در این دیدار با تأکید بر حمایت کشورش از سیاست چندجانبه و اصولی بین‌الملل و مخالفت با یکجانبه‌گرایی و قانون‌شکنی، گفت حمایت لیسبون از برجام نیز ناشی از همین منطق است.

وی با بیان این‌که سیاست خارجی کشور نباید صرفا بر اساس منافع کوتاه‌مدت یا موضوعات ژئوپلتیکی باشد، گفت تهدیدات و منافع جمعی جهانی نیز در این زمینه حائز اهمیت است.

سانتوس سیلوا همچنین با تأکید بر لزوم اجتناب از سیاسی کردن روابط عادی تجاری و مردمی بین کشورها، گفت پرتغال به دنبال گسترش روابط با ایران است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار سابقه ۵۰۰ ساله روابط دو کشور را سرمایه مهمی برای روابط دوستانه ایران و پرتغال توصیف کرده و پرتغال را هم از حیث جایگاه در اتحادیه اروپا و هم از منظر موقعیت ژئوپلتیک دارای اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری جلسه مجازی اخیر کمیته مشترک سیاسی در سطح معاونان سیاسی دو وزارتخانه، این نشست را مبنای تحرکات بیشتر در روابط خواند و خواهان تداوم این روند شد.

وزیر امور خارجه همچنین جهت گسترش همکاری‌ها در حوزه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرائم سازمان‌یافته اعلام آمادگی کرده و تصریح کرد که ضروری است با اراده سیاسی دو طرف، تفاهم‌ها و توافقات مورد مذاکره طرفین، نهایی شود.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های علمی و دانشگاهی را یکی از ابعاد مهم در روابط دو طرف خواند که می‌توان آن را بیش از پیش گسترش داد.

امیرعبداللهیان: به مذاکرات بازمی‌گردیم، اما اقتصاد خود را به آن گره نمی‌زنیم

در ادامه دیدارهای روز جمعه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حسین امیرعبداللهیان و خانم «نالدی پاندور» وزیر همکاری و روابط بین‌الملل آفریقای جنوبی در دیداری دوجانبه به گفت‌وگو در خصوص روابط دوجانبه پرداختند.

* هیچ مشکلی در روابط بین ایران و آفریقای جنوبی وجود ندارد

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تشکر از پیام‌های تبریک رئیس ‌جمهور و دولت آفریقای جنوبی به رئیس جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را بسیار خوب توصیف کرد و  گفت که هیچ مشکلی در روابط بین ایران و آفریقای جنوبی وجود ندارد.

امیرعبداللهیان با اشاره سابقه حمایت دو کشور از یکدیگر در مجامع بین‌المللی، نسبت به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی اعلام آمادگی کرد.

*  به مذاکرات بازمی‌گردیم، اما اقتصاد خود را به این مذاکرات گره نمی‌زنیم 

وزیر امور خارجه کشورمان سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی را سیاستی عملگرایانه خواند و گفت: ایران به مذاکرات برجام بازمی‌گردد، اما اقتصاد خود را به این مذاکرات گره نمی‌زند و در صورتی که طرف‌های مقابل به اجرای تعهدات خود بازگردند، ایران نیز چنین خواهد کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با رسانه ها در نیویورک با بیان این‌که در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی مذاکرات از سر گرفته خواهد شد، گفت: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم و پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود. (اینجا بخوانید)

* خواهان رفع تحریم‌ها علیه ایران هستیم 

در این دیدار، وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز ضمن تبریک انتصاب امیرعبداللهیان، بر علاقه مندی کشورش به همکاری و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

خانم نالدی پاندور با بیان اینکه همکاری‌های بسیار خوبی در حوزه‌های علمی و فناوری بین دو کشور شکل گرفته، گفت: در سفرش به ایران شاهد پیشرفت‌های بسیار خوب ایران در زمینه‌های مختلف به خصوص حوزه‌های علنی و فناوری بوده است.

وی همکاری ها در حوزه معدن و همچنین در حوزه گردشگری را از دیگر زمینه‌های گسترش همکاری بین دو کشور برشمرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با بیان اینکه عمیقا آرزومند به نتیجه رسیدن مذاکرات وین‌ است، گفت که این کشور خواهان رفع تحریم‌ها علیه ایران است.

وی در پایان تصریح کرد که آفریقای جنوبی خواستار همکاری‌های گسترده‌تر دوجانبه و همچنین تماس‌ها بین مردم دو کشور و همکاری دوجانبه در مجامع بین‌المللی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که دوشنبه شب ۲۹ شهریور ماه در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی وارد نیویورک شد در مدت حضورش با مقامات و وزرای خارجه برخی از کشورها دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. وی در این مدت با وزرای خارجه لوکزامبورگ، فنلاند، کرواسی، هند، سوریه، ونزوئلا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایرلند، بلاروس، دانمارک، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، صربستان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و به رایزنی پرداخت.

آیا این خبر مفید بود؟