آمریکا داعش را مسئول تمام انفجارهای کابل دانست

از عصر امروز تا کنون پنج انفجار پیاپی در کابل رخ داده است. دو انفجار اول در اطراف فرودگاه کابل رخ داد. انفجارهای کابل تا کنون منجر به مرگ 12 نظامی آمریکایی شده است. دست کم 70 شهروندان افغانستانی نیز بر اثر انفجارهای کابل کشته شده اند. داعش مسئولیت دو انفجار اول کابل را برعهده گرفت.

به گزارش رکنا و به نقل از آسوشیتدپرس، پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد، دو عامل انتحاری فروگاه کابل را هدف گرفتند که منجر به کشته شدن ۱۲ سرباز آمریکایی و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر از نیروهای آمریکا شد.

پنتاگون افزود: با این وجود روند خروج از افغانستان ادامه می‌یابد.

فرانک مک‌کنزی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در این بیانیه گفت: دو عامل انتحاری که حمله را انجام دادند عضو داعش هستند.

مک‌کنزی ادامه داد، در پی دو انفجار کابل تیراندازی‌هایی نیز رخ داد. او آمار ۱۲ کشته و ۱۵ زخمی در صفوف نظامی آمریکا را تایید کرد.

ژنرال مک‌کنزی افزود: تصور نمی‌کنم طالبان با توجه به هدف مشترکشان با واشنگتن درباره دیدگاه خروج نیروهای آمریکایی به وقوع این حملات اجازه داده باشند.

مک‌کنزی تاکید کرد: آمریکا بعد از این حملات در پاسخ دادن به داعش مصمم است. نیروهای آمریکایی به طالبان اطلاع دادند، باید سطح کمربند امنیتی خود را گسترش دهند.

به گفته فرمانده آمریکایی، تهدیدات احتمالی در نزدیکی فرودگاه کابل حملات موشکی و بمب‌های انفجاری باشند و طالبان را در جریان  این اطلاعات قرار می‌دهند.

او تصریح کرد: به رغم غمی که به دلیل از دست دادن افراد چه آمریکایی و چه افغان احساس می‌کنیم به عملیات خروج شهروندان آمریکایی و کشورهای دیگر و دارندگان ویزا و افغان‌هایی که نگران جانشان هستند، ادامه می‌دهیم.

فرمانده مرکزی آمریکا گفت: ۱۰۰۰ آمریکایی دست کم همچنان در افغانستان هستند که منتظر خروجند.

فاکس نیوز به نقل از یک منبع گزارش داد، صدها عنصر داعش خراسان همچنان در اطراف فرودگاه کابل هستند و احتمالا حملات ادامه یابند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک کانال تلگرامی گزارش داد، داعش مسؤولیت دو انفجار را که فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای را هدف قرار داد، برعهده گرفت.

خبرگزاری اعماق وابسته به داعش در تلگرام گزارش داد، داعش مسؤولیت حملات روی داده در خارج از فرودگاه کابل را برعهده می‌گیرد.

پیشتر دو مقام آمریکایی گفته بودند، این حمله منجر به کشته شدن ۱۰ تا ۱۲ نظامی در صفوف ارتش آمریکا شده که ۱۱ تن از تفنگداران دریایی آمریکا و یک تن پزشک نظامی است. آنها هشدار دادند احتمالا تعداد کشته‌های آمریکایی افزایش یابد.

فاکس نیوز به نقل از این دو مقام آمریکایی گزارش داد، حمله منجر به مرگ ۱۰ نیروی تفنگدار دریایی آمریکا به اضافه زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد. احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

یک مقام آمریکایی نیز به رویترز گفت: کشته شدن ۱۰ سرباز آمریکایی آمار اولیه است.

بنا بر اعلام جان کربی سخنگوی پنتاگون، اولین انفجار در نزدیکی یکی از ورودی‌های فرودگاه کابل موسوم به «ابی گیت» و انفجار دوم نیز در فاصله کوتاهی از انفجار اول، مقابل هتل بارون روی داد.

او وجود تلفات میان غیرنظامیان افغان و نیروهای آمریکایی را تایید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟