آتش سوزی  در نیروگاه برق لوشان + عکس

خیرالله شجاعی  اظهار کرد: واحد ۲ گازی نیروگاه شهید بهشتی لوشان در زمان تعویض سوخت واحد از گاز به گازوئیل در اثر نشتی شدید به دلیل کنده شدن لوله گازوئیل ورودی یکی از مشعل‌های واحد از لوله اصلی سوخت اتاق احتراق، دچار آتش سوزی شده بود

به گزارش رکنا، وی افزود: با تلاش کارکنان نیروگاه در سریع‌ترین زمان ممکن مهار و از سرایت آتش به سایر بخش‌های واحد جلوگیری به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق لوشان با اشاره به جزئیات بیشتر عملیات اطفای حریق، بیان کرد: با وجود اینکه سیستم گازوئیل واحد ظرف کمتر از یک دقیقه پس از بروز نشتی از مدار خارج و ایزوله شده بود ولی به دلیل بالا بودن فشار گازوئیل به میزان ۳۵ بار، حجم زیادی سوخت در محیط پخش شده و کار را برای خاموش کردن آتش بسیار سخت و خطرناک کرده بود.

شجاعی با بیان اینکه خوشبختانه در این حادثه به هیچیک از کارکنان آسیبی نرسید، گفت: واحد شماره یک گازی نیز که به دلیل وسعت حادثه به طور دستی از مدار خارج شده بود پس از کنترل تجهیزات و سیستم‌های آن ظرف کمتر از سه ساعت آماده راه اندازی شد.

وی ادامه داد: واحد شماره ۲ گازی به دلیل آسیب دیدن بخشی از تجهیزات ابزار دقیقی و الکتریکی در اثر بالا بودن حجم و دمای آتش و ضرورت سرویس یا تعویض آن‌ها، در دست تعمیر است که امیدواریم در کمترین زمان ممکن آماده راه‌اندازی شود.

نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی شهید بهشتی لوشان دارای دو واحد بخاری ۱۲۰ مگاواتی و دو واحد گازی ۶۰ می‌باشد که واحدهای بخاری آن در سال ۱۳۵۲ و واحدهای گازی آن در سال ۱۳۵۶ با شبکه سراسری برق کشور متصل شده‌اند و با وجود نزدیک به نیم قرن تولید برق، همچنان نقش به سزایی در پایداری شبکه برق شمال کشور بر عهده دارند.

آیا این خبر مفید بود؟