قیمت نفت امروز 7 اردیبهشت ماه 1401

به گزارش رکنا اقتصادی، به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت امروز چهارشنبه به‌دنبال اطلاعیه بانک مرکزی چین مبنی‌بر حمایت از اقتصاد این کشور افزایش یافت.

البته نگرانی در مورد تقاضا بر قیمت نفت در آینده تأثیر می‌گذارد. مقامات پکن تلاش می‌کنند مانع همه‌گیری جدید کرونا شوند و جلوی قرنطینه‌های سنگینی را که یک ماه شانگهای را گرفتار کرده بود بگیرند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 1 دلار و 27 سنت معادل 1.21 درصد افزایش به 106 دلار و 26 سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم 1 دلار و 2 سنت معادل 1 درصد افزایش یافت و 102 دلار و 72 سنت معامله می‌شود.

بانک مرکزی چین در روز سه‌شنبه اعلام کرد سیاست پولی جدیدی جهت حمایت از اقتصاد درپیش می‌گیرد. هرگونه محرک اقتصادی تقاضا برای نفت را افزایش می‌دهد.

دراین‌بین، شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد عرضه گاز به لهستان از خط لوله یامال را از روز چهارشنبه متوقف می‌کند. این شرکت اعلام کرد لهستان باید پرداخت هزینه گاز را طبق طرح جدید انجام دهد.

این خبر قیمت دیزل کم سولفور را بیش‌از 9 درصد در روز سه‌شنبه افزایش داد و به 4 دلار 47 سنت در هر گالن رساند.

در مورد عرضه نفت، اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند ذخایر نفت خام و میعانات گازی آمریکا هفته گذشته افزایش‌یافته و ذخایر بنزین این کشور پایین آمده‌است.

پیش‌بینی بانک جهانی از متوسط ۱۰۰ دلاری قیمت نفت در ۲۰۲۲

به گزارش رکنا به نقل از اویل پرایس، بانک جهانی اعلام کرد جنگ اوکراین با تغییر جریان تجارت انرژی و همچنین مصرف و تولید،  قیمت نفت و سایر انرژی‌ها را سال‌ها بالا نگه می‌دارد.

بانک جهانی در جدیدترین دورنمای خود از بازارهای کالا در روز سه‌شنبه اعلام کرد بزرگ‌ترین شوک انرژی از دهه 1970 احتمالاً قیمت نفت و سایر انرژی‌ها را سال‌ها بالا نگه می‌دارد، چون حمله روسیه به اوکراین جریان تجارت انرژی و همچنین مصرف و تولید را تغییر داده‌است.

بانک جهانی اعلام کرد قیمت مواد غذایی هم افزایش‌یافته است که به همراه بالا رفتن قیمت انرژی و سهام در تجارت بین‌الملل، شرایط تورم در سراسر دنیا را بدتر خواهد کرد.

در گزارش این بانک آمده‌است:«انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط 100 دلار در هر بشکه باشد یعنی 42 درصد افزایش نسبت‌به سال گذشته میلادی و بالاترین رقم از 2013. قیمت کالاهای غیر انرژی هم 20 درصد در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد. اما بیشترین افزایش مربوط به کالاهایی است که روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین صادرکنندگان آن هستند».

طبق اطلاعات بانک جهانی، قیمت نفت خام برنت در سال آینده میلادی به‌طور متوسط 92 دلار در هر بشکه خواهد بود، یعنی پایین‌تر از آنچه برای سال جاری انتظار می‌رود، اما همچنان بالاتر از متوسط پنج‌ساله 60 دلار در هر بشکه خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود قیمت گاز طبیعی در اروپا در سال جاری میلادی 2 برابر بیشتر از سال گذشته باشد. 80 درصد افزایش قیمت هم برای زغال‌سنگ تخمین زده می‌شود.

بانک جهانی اعلام کرد جنگ اوکراین باعث نمونه‌های پرهزینه‌تر تجارت می‌شود که تورم را طولانی‌تر می‌کند و تجارت انرژی را تغییر می‌دهد.

چندین کشور طرح‌های خود برای افزایش تولید سوخت‌های فسیلی را اعلام کرده‌اند. قیمت بالای فلزات هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر را هم افزایش داده‌است که وابسته به فلزاتی مثل آلومینیوم و نیکل هستند.

آیا این خبر مفید بود؟