رضایت ۷۰ درصد خانواده ها برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی

به گزارش رکنا به نقل از تسنیم، علیرضا زالی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز ملی اهدای عضو اظهار کرد: پس از صدور فتوای تاریخی امام (ره) درباره اهدای عضو و با پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، روز ملی اهدای عضو در تقویم به ثبت رسید و ایران تنها کشوری شد که این روز ملی را در تقویم خود داراست.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 68 واحد فراهم‌آوری اعضا در کشور داریم؛ افزود: حدود 70 درصد خانواده‌ها رضایت خود را برای اهدای اعضای بیمارشان که دچار مرگ مغزی شده، اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: حدود 10 درصد مردم ایران کارت اهدای عضو دارند که این آمار در کشورهای اروپایی بیشتر و معادل یک سوم جمعیت است. پیش بینی ما این است که در آینده بتوانیم میزان اهدای اعضا را افزایش دهیم.

زالی با بیان این‌که مرگ مغزی را باید معادل مرگ دانست و مواردی از مرگ مغزی که با کما اشتباه گرفته می‌شود را نباید به حساب برگشت بیماران مرگ مغزی به زندگی گذاشت، گفت: در ایران 4 متخصص ذی صلاح مرگ مغزی را پس از تشخیص‌های پاراکلینیکی اعلام می‌کنند و پزشکی قانونی نیز باید این تشخیص را تایید کند بنابراین قوانین سختگیرانه‌ای برای احراز مرگ مغزی وجود دارد بنابراین اگر فردی دچار مرگ مغزی شد و تاییدات لازم را گرفت، مرگ او قطعی است.

کدخبر: 893974
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟