به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، فصل پاییز و زمستان امسال می تواند مبتلایان به این اختلال فصل های سرما را بیشتر کند زیرا زندگی ما به طور قابل توجهی تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته است و  ویروس کرونا در حال حاضر باعث افزایش قابل توجهی در بسیاری از مسائل مرتبط با سلامت روان از جمله افسردگی ، اضطراب، تروما، سوء مصرف مواد،  اختلافات خانوادگی، مسائل مربوط به روابط، خودکشی و بسیاری از مسائل روانی و روانی اجتماعی شده است.

اگر فردی هستید که در سال های گذشته نیز تحت تاثیر افسردگی پاییز و زمستان قرار می گرفتید و احتمالا با کرونا نیز درگیر شده اید تا جایی که می توانید برای فصل پاییز و زمستان آینده برای دور ماندن از افسردگی خود را  آماده کنید.

علت افسردگی فصل های سرد چیست؟

برخی از دلایل اصلی افسردگی افراد در فصل های سرد عبارتند از: هوای سرد، نور طبیعی کمتر، ویتامین D کمتر، کاهش تولید طبیعی سروتونین، اختلال در سطح ملاتونین، افزایش انزوا، تحرکات فیزیکی کمتر، افزایش وزن و فعالیت های اجتماعی و فراغتی کمتر.

زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر افسردگی فصل های سرد هستند

زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر افسردگی فصلی قرار می گیرند. اگر سابقه مشکلات سلامت روان در خانواده خود، به ویژه افسردگی یا اختلال عاطفی فصلی دارید، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی فصلی یا سایر مشکلات سلامت روان هستید.

در صورت مشاهده علائم افسردگی فصلی چه باید کرد؟

توجه به کسب مناسب نور طبیعی داشته باشید. تمام تلاش خود را بکنید تا زمانی که نور طبیعی وجود دارد بیرون بروید تا به تولید طبیعی ویتامین D3 کمک کنید. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی با بهبود خلق و خو، انرژی، خواب و کیفیت کلی زندگی همبستگی مثبت دارد.

برعکس، کمبود نور طبیعی با خلق و خوی ضعیف، تحریک پذیری و بد خوابی مرتبط است.

نور درمانی می تواند به شما کمک کند.  به جای نور طبیعی، نور درمانی راهی برای درمان اختلال عاطفی فصلی است. این نوع درمان شامل استفاده از یک سیستم نوری پرقدرت در یک منطقه محدود برای مدت معینی از روز به مدت تقریبی 20 تا 30 دقیقه است.

فعالیت بدنی را فراموش نکنید.  ورزش موثرترین تقویت کننده خلق و خوی طبیعی است. حتی 10 دقیقه پیاده روی می تواند در روحیه شما تفاوت ایجاد کند. اگر  برای رفتن به باشگاه آماده نیستید یا تمایل به رفتن به باشگاه های ورزشی را ندارید  می‌توانید به همان اندازه در خانه بدون تجهیزات تمرین کنید.در حالت ایده آل سعی کنید در فضای باز ورزش کنید

توجه به تغذیه از اصل ها است. سعی کنید تغذیه مفید داشته باشید . ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی مختلفی که از غذاهای کامل مانند سبزیجات و میوه‌ها به دست می‌آیند می‌توانند به بهبود خلق و خوی کمک کنند. همچنین از پرخوری خودداری کنید. بسیاری از افراد در طول فصل زمستان وزن اضافه می کنند که می تواند خلق و خوی ضعیف و احساس اعتماد به نفس پایین را تشدید کند.

اگر تمایل دارید فصل های سرد پاییز و زمستان را بدون افسردگی سپری کنید به میزان و شرایط خواب خود توجه کنید.خواب را در اولویت قرار دهید. خواب و بهداشت مناسب یکی دیگر از مؤلفه های اساسی سلامت روان و همچنین انرژی، عملکرد و آرامش است.

به خود مکمل هدیه بدهید. ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و هورمون‌های مختلف برای تثبیت خلق و خو و برای سلامت کلی ما ضروری هستند. در طول فصول پاییز و زمستان، مکمل‌های خاصی مانند ویتامین D، 5-HTP، تیروزین، ملاتونین، امگا 3  می‌توانند بسیار مفید باشند.

از گروه های اجتماعی دور نباشید.  اگرچه معاشرت یا شرکت در مراسم های دورهمی دوستانه و خانوادگی ممکن است در طول ماه‌های زمستان چالش‌برانگیز باشد و با COVID-19 کمتر هم باشند اما توجه داشته باشید با یک برنامه ریزی مناسب با شرایط کرونایی  می‌توانند برای مبارزه با افسردگی فصلی مفید باشند. اگرچه تعامل حضوری مؤثرتر است اما چت ویدیویی آنلاین ابزاری عالی است برای اینکه از همدیگر تصویری با خبر شوید و کمی گفت و گو داشته باشید.

به مشاوره گرفتن از متخصصان روان درمانی بی تفاوت نباشید. اگر در حال حاضر داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنید، اما در طول فصل‌های پاییز و زمستان با افزایش خلق و خوی خود مواجه می‌شوید، با روان‌پزشک مشورت کنید. به دنبال یک متخصص سلامت روان باشید. یکی از موثرترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که اگر احساس افسردگی می کنید یا مشکلات روانی دیگری مانند اضطراب یا اعتیادهایی مانند الکل، مواد مخدر یا قمار دارید، به دنبال یک متخصص سلامت روان باشید.

 

 

 

 

کدخبر: 827803
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟