مالاریا در سال گذشته در کشور به کمتر از هزار مورد رسید

مالاریا یا تب نوبه، یک بیماری عفونی خطرناک است که بیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر قربانی می‌گیرد و عامل انتقال آن به انسان نوعی پشه است که آنوفل خوانده می‌شود. در دو دهه گذشته در زمینه کنترل این بیماری موفقیت‌های زیادی به دست آمده اما همچنان هر سال صدها هزار نفر قربانی آن می‌شوند که بخش بزرگی از آن ها کودکان هستند. در این راستا و همزمان با روز جهانی مالاریا ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیامی صادر کرد. متن پیام به شرح زیر است؛

مالاریا به عنوان یک بیماری ناتوان کننده و کشنده، همواره یکی از چالش های مهم نظام سلامت کشورها بوده است. چندین دهه طول کشید تا با تلاش های مجدانه دولتمردان، کارکنان حوزه سلامت و همکاری آحاد ملت و با پرداخت هزینه ای گزاف به جایی برسیم که امروز در آن نقطه ایستاده ایم.  این نقطه همان جایگاه رفیع کشور درحذف مالاریا است. دستاورد ارزشمندی که ماحصل سال ها تلاش شبانه روزی همه زحمتکشان عرصه سلامت کشور عزیزمان می باشد.

خداوند مهربان را شاکرم که علی رغم تمامی مشکلات، کشور جمهوری اسلامی ایران سه سال زودتر از برنامه زمان بندی شده سازمان جهانی بهداشت، استحقاق دریافت این گواهی را پیدا کرده است. چه دستاوردی از این بالاتر که در طول چهار سال گذشته انتقال محلی مالاریا و از آن مهمتر در دو سال گذشته فوت ناشی از مالاریا در بین بیماران وارده در کشور گزارش نشده است.

مفتخرم به اطلاع برسانم بروز سالیانه هزاران مورد مالاریا در سال های دور، اکنون به تعدادی کمتر از 1000 مورد در سال گذشته رسیده است که می تواند در تداوم توسعه پایدار در کشورمان موثر واقع شود.

من به نوبه خود این دستاورد غرورآفرین را به همه کارکنان خدوم حوزه سلامت کشور و مردم شریف کشور تبریک و تهنیت عرض می کنم.

بدیهی است حفظ این دستاورد ارزشمند به مراتب سخت تر از به دست آوردن این افتخار است. متاسفانه چالش های متعددی بر سر این راه پر فراز و نشیب قرار گرفته است که با استفاده از توانمندی همه دست اندرکاران این حوزه می توان بر آن فائق آمد.

تقریبا سه سال است که قسمت اعظم توان همکارانم همراه با تخصیص منابع مالی و تجهیزاتی فراوان از سوی وزارت بهداشت در مدیریت پاندمی کرونا در سراسر کشور صرف شده است. این اتفاق از سویی و همپوشانی علایم مالاریا با بیماری کرونا بخصوص در مراحل اولیه بیماری، از سوی دیگر در کنار عواملی چون تغییرات اقلیمی به نفع گسترش و بهبود شرایط حضور ناقل بیماری، تحریم های ظالمانه اقتصادی علیه کشورمان و محدودیت در تامین لوازم و تجهیزات مناسب جهت کنترل ناقل بیماری، تبادلات جمعیتی فراوان با کشورهای آلوده منطقه بخصوص در جنوب شرق کشور، کم شدن حساسیت پزشکان و کارکنان بهداشتی – درمانی در مناطق اندمیک و غیر اندمیک کشور با توجه به کاهش اخیر بروز بیماری و در نتیجه آن تاخیر در کشف بیماران و احتمالا درمان برخی بیماران، بروز موارد شدید بیماری با توجه به کاهش شیوع، مقاومت های دارویی انگل و مقاومت به برخی سموم و آفت کش ها در ناقل بیماری، نگهداشت این دستاورد فوق العاده ارزشمند را با چالش جدی مواجه کرده است و می تواند تهدید کننده برنامه حذف مالاریا باشد.

با توجه به شعار امسال روز جهانی مالاریا که دستیابی به جهانی بدون مالاریا را نتیجه تلاش تک تک مردم میداند، واضح است که بدون عزم ملی و حتی فرا ملی نمیتوان به این مهم دست یافت.

همکاران گرانقدرم خوب می دانند که تدوین استراتژی های نوین و فعالیت های برنامه ریزی شده هوشمند، صحیح و نوآورانه جهت بکارگیری تمامی ظرفیت های موجود، در راه رسیدن به این هدف حائز اهمیت فراوان است، چرا که برداشتن گام های آخر برنامه حذف مالاریا در کشور بسی سخت‌تر از اقدامات موثر و ارزشمند انجام شده در سال های گذشته می باشد.

در پایان از تمامی همکاران ستادی و پرسنل اجرایی محیطی در خانواده بزرگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که به حق در تامین سلامت هموطنان عزیزمان در بحران کرونا صادقانه و عاشقانه جانفشانی نمودند تشکر می کنم و مطمئن هستم که با تلاش شبانه روزی ایشان با کسب و حفظ گواهی نامه ارزشمند حذف مالاریا سند دیگری بر افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهند افزود.

 امیدوارم هماهنگی های موثر با سازمان های برون بخشی داخلی و حمایت های بین المللی در راستای تقویت همه جانبه نظام مراقبت بیماری، تامین و گسترش زیرساخت های لازم و در راس آن همکاری و همراهی هموطنان شریف و فهیم ساکن در مناطق مالاریا خیز کشور همانند گذشته یاریگر منادیان سلامت کشورمان در این راه خطیر باشد.  

                                                                           دکتر بهرام عین اللهی

                                                                                    وزیر

 

 

آیا این خبر مفید بود؟