به گزارش رکنا، از واگن مترو مخصوص بانوان و کودکان با طراحی جدید با حضور فاطمه قاسم‌پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده نماینده مجلس شورای اسلامی، سمیه رفیعی نماینده مجلس شورای اسلامی، مریم اردبیلی مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران و مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه عصر امروز چهارشنبه ۶ دی‌ رونمایی شد.

مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه در آغاز این مراسم، با اشاره به اینکه بانوان شهر تهران به مترو اعتماد دارند و برای تردد خود در شهر تهران مترو را انتخاب می‌کنند گفت: قصد داریم در دوره جدید به‌منظور افزایش رفاه بانوان تغییر رویکرد داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه ۱۲ اتاق مادر و کودک درگذشته افتتاح اما به تعطیلی کشانده شده بودند افزود: قصد داریم که ۱۰ اتاق مادر و کودک دیگر در ایستگاه‌های مترو راه‌اندازی کنیم.

شایسته اصل درباره طراحی جدید واگن ویژه بانوان و کودکان نیز گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که متروی ۸ کشور پیشرفته دارای واگن ویژه بانوان هستند. واگن‌های ویژه بانوان در متروی تهران هم وجود دارند اما همان‌طور که برای خیلی مسائل هنجارهایی قائل هستیم باید این حق را قائل شویم که رعایت این موضوع به نهایت خودش برسد. باید شرایطی ایجاد شود تا به لحاظ فرهنگی اتفاقات خوبی از سمت مسافران آقا رخ دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه بخشی از این اتفاقات هم به مسئولیت مترو برمی‌گردد گفت: برای رعایت شدن بهتر این موضوع باید کمک شود تا ناوگان خلوت‌تر باشد و آقایان امکان استفاده از ناوگان در زمان اوج سفر را داشته باشند.

 در ادامه مریم اردبیلی مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران گفت: دیدن نیاز‌ها و اقتضائات اقشار مختلف مردم یکی از اصول حکمرانی شهری است.

وی افزود: اگر نیاز‌های تک‌تک افراد در زندگی به رسمیت شناخته شود، به سمت حکمرانی شهری انسانی‌تر حرکت خواهیم کرد؛ بنابراین دیدن نیازهای بانوان در مترو می‌تواند آرامشی را برای بانوان به وجود بیاورد.

رفیعی نماینده مجلس شورای اسلامی تهران خطاب به شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه گفت: آرامشی که با انجام این طرح‌ها به بانوان شهر اضافه می‌شود موردتوجه بنده است و از این اقدامات حمایت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: این فضاسازی باعث کاهش خطاهای اجتماعی و ایجاد امنیت خاطر بانوان شهروند در مترو می‌شود؛ همچنین راه‌اندازی مجدد اتاق مادر و کودک در ایستگاه‌های مترو نشان از توجه به دغدغه مادران در شهر تهران به‌عنوان شهر دوستدار مادر و کودک است.

در پایان فاطمه قاسم‌پور، رئیس فراکسیون زنان و نماینده شهر تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای طرح واگن مخصوص بانوان اولین اقدام برای ایجاد فضایی امن برای آن‌هاست و باید شاهد اقدامات بیشتری از این دست باشیم.

وی افزود: مطالبات شهروندان باید به منصه ظهور برسد و شهرداری تهران موظف است تا با در نظر گرفتن جنبه‌های اجتماعی به این مطالبات پاسخ بدهد. باید با اجرای این طرح‌ها و در تمامی زمینه‌ها حس امنیت را برای بانوان ایجاد کنیم.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های مناسب مترو در برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصولات خانگی گفت: توسعه مراکز حمایتی در قالب بازارچه‌های عرضه تولیدات و محصولات خانگی در گذرگاه‌های فرهنگی مترو می‌تواند باعث کاهش دغدغه زنان سرپرست خانوار شود.

گفتنی است در ابتدای این مراسم قطار با فضای بصری جدید در واگن بانوان، به‌صورت نمادین از ایستگاه شهرری با حضور مسئولان و بانوان به سمت ایستگاه امام خمینی (ره) حرکت کرد.

کدخبر: 766970
آیا این خبر مفید بود؟