الزام شهرداری تهران به تهیه آیین نامه برای واگذاری املاک

با تصویب اعضای شورای شهر تهران، از این پس واگذاری املاک شهرداری تهران بدون تصویب شورا امکان پذیر نخواهد بود. پیشنهاد الزام شهرداری تهران به تهیه آیین نامه برای واگذاری املاک که از سوی بهاره آروین و سید حسن رسولی مطرح شده بود با ۱۸ رای موافق به تصویب رسید. براساس این مصوبه، شهرداری تهران موظف است در خصوص واگذاری‌های جدید و همچنین تمدید مهلت واگذاری املاک واگذارشده‌ پیوست این مصوبه، مطابق با آیین‌نامه‌ای عمل نماید که حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تصویب این مصوبه، به تصویب شورای اسلامی شهر تهران می‌رساند. در آیین‌نامه مذکور نمی‌توان حق تصویب واگذاری بهره‌برداری از املاک شهرداری تهران را از شورای اسلامی شهر تهران سلب کرد و در هر صورت، واگذاری املاک توسط شهرداری تهران باید به تصویب شورای شهر برسد.

به گزارش رکنا، بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران در سیصدوهشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در جریان بررسی لایحه «تعیین تکلیف املاک و اموال غیرمنقول واگذارشده شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی» ضمن پیشنهاد جایگزینی ماده ۱۲ گفت: همانطور که مستحضر هستید سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در دوره‌های قبل با تغییر آیین‌نامه‌ مالی و  معاملاتی خود، املاک شهرداری تهران را بدون تصویب شورا و صرفا با تصمیم هیئت‌مدیره آن سازمان به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می‌کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در ماده 12 شهرداری موظف شده است آیین‌نامه اجرایی این مصوبه را ظرف مدت یک ماه تهیه و ابلاغ کند، برای اینکه مشکلات گذشته تکرار نشود پیشنهاد می‌شود متنی جایگزین متن این ماده شود.

آروین تاکید کرد: در این متن جایگزین دو نکته مدنظر قرار گرفته است؛ یکی اینکه شهرداری برای واگذاری‌های بعد از این، آیین‌نامه‌ای تهیه کند اما چون بحث واگذاری حقوق عامه است، آن آیین‌نامه را به تصویب شورا برساند و دیگر اینکه در آیین‌نامه‌ای که شهرداری تهیه می‌کند نباید اختیار شورا برای واگذاری املاک سلب شود.

آیا این خبر مفید بود؟