وزیر میراث فرهنگی و گردشگری: آثار تاریخی ایران در خارج از کشور را برمی‌گردانیم

علی اصغر مونسان تاکید کرد که آثار تاریخی ایران در خارج از کشور را به ایران بازمی‌گرداندند. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین گزارشی از بازگرداندن برخی آثار تاریخی به ایران در سال های اخیر ارائه کرد. از جمله آثار تاریخی که اخیرا به ایران بازگردانده شده است، یک سردیس هخامنشی در آمریکا بوده است. بخش زیادی از آثار تاریخی ایران از سال های گذشته به خارج از کشور قاچاق شده است. همچنین بخشی از این آثار تاریخی در موزه های اروپا و آمریکا نگهداری می شود.

 به گزارش رکنا، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این سؤال که قاطع بفرمایید چه میزان از آثار تاریخی ایران در خارج از کشور است؟ آیا می‌توان در دوره 4 ساله تمام آثار ایران را از سایر کشورها بازگرداند؟ اظهار داشت: سؤال سختی است! یک سری از آثار رسمی و قبل از کنوانسیون‌های جهانی به خارج از کشور رفته و یک سری هم به صورت قاچاق از ایران خارج شده است.

وی افزود: در هر جایی که آثار ایرانی را شناسایی و پیدا کرده، بلافاصله اقدامات حقوقی خوبی را انجام داده‌ایم که در این راستا در دولت دوازدهم بیش از 270 قلم اشیا تاریخی بسیار نفیس شناسایی و به کشور بازگردانده شد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با بیان اینکه این آثار در دوره ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، دوران تحریم و جنگ اقتصادی به کشور بازگردانده شد، خاطرنشان کرد: یک محموله هزار و 400 قلمی کالا و سردیس هخامنشی را در آمریکا شناسایی و جلوی حراج  آنها را گرفته و به کشور بازگرداندیم.

مونسان با تأکید بر اینکه رویکرد بازگرداندن اشیای تاریخی به کشور همچنان تداوم دارد، تصریح کرد: در هر جایی که آثار تاریخی به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده باشند، را پیگیری کرده و به کشور بر می‌گردانیم.

آیا این خبر مفید بود؟