رشد سالانه ۵ تا ۷ درصدی آمار بیماران سرطانی

دکتر علی قنبری مطلق شایع‌ترین سرطان در کشور برای آقایان را سرطان پروستات و برای خانم‌ها سرطان پستان عنوان کرد.

به گزارش رکنا، علی قنبری مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تفاوت سرطان در زنان و مردان گفت: ریسک سرطان برای خانم‌ها و آقایان تقریبا شبیه هم است که به ترتیب ۵۲ و ۴۸ درصد است، اما در رابطه با سن مبتلایان سرطان باید به این نکته اشاره کرد که سرطان اغلب در سن‌های بالا ایجاد می‌شود.

وی افزود: اما این موضوع بازهم در رابطه با سرطان‌های مختلف متفاوت است، اما معمولا از دهه ۵۰ یا ۶۰ به بالا شاهد سرطان هستیم، البته در خانم‌ها احتمال ابتلا در سن پایین‌تر هم دیده می‌شود.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت تصریح کرد: وضعیت سرطان در تمام دنیا رو به افزایش است که ایران هم مطابق آن در چنین وضعی است، اما دلیل اصلی آن موضوع امید به زندگی و افزایش طول عمر است.

مطلق بیان کرد: یعنی هر کجا که طول عمرشان تغییر کرد، بیشتر درگیر سرطان شدند و راهکارهای افزایش طول عمر، سرطان هم زیاد خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر بیماری سرطان به یک بیماری معمولی تبدیل شده و دیگر ۵۰ درصد سرطان‌ها درمانپذیر است که در بعضی کشورها تا ۷۰ درصد نیز رسیده است.

مطلق تاکید کرد: این آمار بیشتر هم خواهد شد، چون به دلیل پیشرفت روش‌های تشخیصی، درمان‌ها سهل‌تر خواهد شد، البته تاکید می‌کنم با تشخیص به موقع این اتفاق خواهد افتاد، البته بعضی سرطان‌ها میزان مرگ و میر بالاتری دارد، مثل سرطان لوزالمعده اما حتی اگر این نوع سرطان‌ها را هم زودتر تشخیص دهند، احتمال درمان بالایی خواهد داشت.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در مورد تاثیر برخی فعالیت‌ها برای کاهش سرطان تصریح کرد: کارهایی مثل افزایش فعالیت بدنی، کاهش وزن، ترک سیگار و الکل یا مناسب کردن برنامه تغذیه راهکارهای جلوگیری از سرطان است، اما هر ساله بین ۵ تا ۷ درصد افزایش بیماران سرطانی را داریم.

وی در پایان اظهار داشت: ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماری‌های سرطان قابل پیشگیری است و ۵۰ درصد قابل درمان، اما باید علائم مشکوک به سرطان را بشناسیم تا به سرعت پیگیری کنیم./ ایلنا آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟