واکسن روسی موضوع رایزنی وزیر بهداشت روسیه و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "میخائیل موراشکو" وزیر بهداشت روسیه در جریان یک کنفرانس ویدئویی با "تدروس آدانوم گبریسوس" مدیر کل سازمان بهداشت جهانی درباره روند بررسی درخواست طرف روسی برای تأیید واکسن "اسپوتنیک-وی" علیه ویروس کرونا برای استفاده اضطراری از آن،نآن از سوی این سازمان گفت‌وگو کرد.

به گزارش رکنا، طبق اطلاعات وزارت بهداشت روسیه، در جریان این مذاکرات، مسائل مربوط به مقابله با گسترش ویروس کرونا، از جمله روند واکسیناسیون علیه این بیماری و تقویت سلامت شهروندان و افزایش دسترسی به کمک‌های پزشکی نیز مورد تبادل نظر طرفین قرار گرفت.

دو مقام بلندپایه همچنین روند رسیدگی درخواست روسیه برای گنجاندن واکسن "اسپوتنیک-وی" در فهرست داروهای مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی برای استفاده در وضعیت اضطراری مورد بررسی قرار گرفت.

علاقه‌مندی نمایندگان کشورها و اعضای سازمان‌های بین المللی به واکسن اسپوتنیک

در خبر دیگری گزارش شده، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین اعلام کرد که بسیاری از نمایندگان دفترهای دیپلماتیک مستقر در وین و همچنین اعضای سازمان‌های بین المللی مختلف، علاقه‌مندی خود برای دسترسی به واکسن‌های روسی علیه ویروس کرونا را اعلام کرده‌اند.

اولیانوف امروز (یکشنبه) در پیامی توئیتری نوشت: «بسیاری از همتایان خارجی ما در وین، از جمله از سازمان‌های بین المللی محلی نسبت به واکسن‌های روسی علاقه زیادی نشان می‌دهند. البته کار به روی این موضوع در حال انجام است، هرچند نیاز به زمان (حداقل یک ماه) دارد.»

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین یادآور شد که امکان دسترسی به واکسن روسی کرونا، در بسیاری از موارد هم به دولت‌های اروپایی بستگی دارد.

لازم به یادآوری است که موسسه دارویی اروپایی (EMA) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که روند بررسی مداوم واکسن اسپوتنیک-وی را آغاز کرده است. در جریان این بررسی، کارشناسان انطباق این داروی روسی با استانداردهای اتحادیه اروپا از لحاظ ایمنی، اثربخشی و کیفیت را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

"کیریل دمیتریف" رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه در این رابطه یادآور شده است، در صورت تأیید موسسه دارویی اروپا، واکسن اسپوتنیک از ماه ژوئن سال 2021 می‌تواند در دسترس تمامی شهروندان کشورهای اروپایی قرار بگیرد.

واکسیناسیون رئیس جمهوری ونزوئلا و همسرش با واکسن روسی

ضمن اینکه، "نیکولاس مادور" رئیس جمهوری ونزوئلا و "سیلیا فلورس" همسر وی، روز شنبه با استفاده از واکسن اسپوتنیک روسی واکسینه شدند. این خبر را خود مادور، در پیامی توئیتری اعلام کرد و با انتشار عکس خود در هنگام واکسیناسیون (دریافت دوز نخست واکسن)، از روسیه تشکر کرد.

واکسن "اسپوتنیک-وی" نخستین واکسن به ثبت رسیده علیه ویروس کرونا در جهان است که در تاریخ 11 آگوست سال 2020 (21 مرداد) توسط وزارت بهداشت روسیه ثبت شد و تاکنون در 45 کشور جهان، از جمله چند کشور اروپایی - مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک، مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟