نمکی: سودمندترین سرمایه گذاری نظام، خانه های بهداشت هستند

وزیر بهداشت خانه های بهداشت را سودمندترین سرمایه گذاری نظام جمهوری اسلامی دانست.

به گزارش رکنا، سعید نمکی، روز یکشنبه در مراسم تقدیر از بهورزان که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد،

وزیر بهداشت با طرح این سوال که اگر از من بپرسند سودمندترین سرمایه گذاری در نظام جمهوری اسلامی چیست، خواهم گفت خانه‌های بهداشت، تاکید کرد: تربیت نیروهای بهورز هم بهترین اقدام در راستای اهداف نظام سلامت است.

وی از خانه‌های بهداشت به عنوان کانال ارتباطی با مردم نام برد و گفت: بهترین جایگاه برای آموزش مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت، همین خانه‌های بهداشت است.

نمکی ادامه داد: لازم است تا دانشجویان گروه پزشکی و داروسازی ما برای آشنایی با این مؤلفه ها، وارد خانه‌های بهداشت شوند.

وی گفت: افتخار این را دارم که اولین بار که در سال ۷۱ در جایگاه معاون بهداشت فعالیت می‌کردم خدمت رئیس جمهور وقت (هاشمی رفسنجانی) رسیدم و از او خواستم خانه‌های بهداشت را راه اندازی کنیم و وی عنوان کرد یکی از بزرگترین جایگاه‌های خدمت می‌توانند خانه‌های بهداشت باشند و به ما کمک کردند ۶۰۰ میلیون دلار از بانک جهانی وام دریافت کنیم.

نمکی با اشاره به اینکه ۸۲ درصد مرگ‌های کرونایی مربوط به افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای و غیرواگیر است، گفت: بهورزان نباید فراموش کنند که واکسیناسیون هنوز هم علیه شش بیماری مسری مهم است و همچنین مراقبت از زنان باردار نیز دارای اهمیت است و نباید تله کووید ۱۹ ما را از پرداختن به فعالیت‌های دیگر غافل کند.

وزیر بهداشت گفت: پوشش واکسیناسیون ، مراقبت از گروه‌های آسیب پذیر، زنان و کودکان، سالمندان، مباحث مربوط به تغذیه و سوءتغذیه، آموزش‌ها برای تغییر شیوه زندگی، پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر و … از جمله مواردی است که بهورزان نباید فراموش کنند.

وی تصریح کرد: در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه نیازمند مشارکت مردم هستیم و اینکه بهورز از بین مردم انتخاب شد یکی از ژرف اندیشی های نظام بهداشت و سلامت بود به همین دلیل وقتی وارد وزارتخانه شدم طرح راه اندازی هر خانه یک پایگاه سلامت را ارائه کردم که تاکنون نیز پیگیری شده است.

نمکی اظهار داشت: به عنوان یک پله از خانه‌های بهداشت برای جامعه محور کردن نظام بهداشت و سلامت و همکاری با سفیران سلامت، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت باید با جدیت دنبال شود و این طرح می‌تواند با جامعه محور کردن آموزش‌های علوم پزشکی نیز کارساز باشد.

وزیر بهداشت گفت: امروز نیازمند آن هستیم که دانشجویان مختلف رشته پزشکی مانند مامایی، توانبخشی و … با مشکلات و مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت آشنا شوند که این امر نیز از طریق خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت امکان پذیر است و این مکان‌ها هستند که کانال ارتباطی ما با مردم است.

نمکی گفت: در آینده خانه بهداشت و مرکز جامع سلامت باید به سمت مهارت‌های اجتماعی پیش بروند و انتظار داریم از این طریق در آموزش‌های علوم پزشکی تحول ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه گرچه در باتلاق کرونا گرفتار شده ایم، اما نظام شبکه را تا پایان دولت تکمیل می‌کنیم، گفت: پول یک تخت بیمارستانی را می‌توانیم برای چندین خانه بهداشت هزینه کنیم و بازنگری در حد نصاب جمعیتی برای ارائه خدمت به جمعیت نیازمند خدمت از جمله اقداماتی است که می‌توانیم انجام دهیم چرا که استان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند.

وزیر بهداشت افزود: ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری تا پایان دولت ایجاد خواهد شد که دخترانی از دل عشیره برای ارائه خدمت آموزش داده می‌شوند و تعدادی خانه بهداشت عشایری نیز راه اندازی شده است.

نمکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد که جمهوری اسلامی چگونه توانست در عرض دو ماه مرگ و میرها را به کمتر از یک پنجم و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به کمتر از یک چهارم برساند و این چیزی نبود جز نظام شبکه که توانستیم از سرریز شدن بیماران به بیمارستان‌ها جلوگیری کنیم و دنیا متعجب این موضوع ماند.

به گفته وی، از ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت و صدها هزار مرکز جامع سلامت کمک گرفتیم تا کار عظیم ساماندهی بیماران کرونایی در اولین مرحله تشخیص داده شود و ایزوله و درمان شوند تا کارشان به بیمارستان نکشد و علیرغم پیش بینی‌های جهانی توانستیم با حداقل هزینه و خسارت کرونا را مدیریت کنیم.

نمکی تصریح کرد: هر وزیری بیاید و به این زیرساخت‌های ارزشمند توجه نکند باخته است و هر وزیری که از این زیرساخت‌ها کمک بگیرد برنده خواهد بود و ما توانستیم از این ظرفیت‌های بی بدیل استفاده کنیم.

وزیر بهداشت گفت: امروز بهورزان به عنوان دروازه بانان اصلی ما در مبارزه با کرونا هستند و آبروی ایران در نظام سلامت در گروی همت بالای بهورزان و آموزش‌های آنان است.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟